PARTNER PORTALU
  • BGK

Tydzień Internetu Przyszłości

  • PAP    24 października 2011 - 19:59
Tydzień Internetu Przyszłości

O nowych technologiach i nowych zastosowaniach sieci internetowej rozmawiają w Poznaniu specjaliści na konferencji "Tydzień Internetu Przyszłości" (Future Internet Week). Wydarzenie odbywa się przy okazji polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
W trakcie imprezy prezentowane są technologie umożliwiające przesyłanie informacji z bardzo dużymi prędkościami. W poniedziałek zaprezentowano ekran na którym wyświetlane są obrazy o jakości wielokrotnie przekraczającej jakość Full HD, przesyłane łączem o przepustowości 100 Gb/s. Zaplanowano też wykłady m.in. dotyczące badań internetu jako sieci socjalnej, oraz rozwoju tzw. cloud computing, czyli przetwarzania danych w chmurze.

"Jest to taki obszar w którym będziemy mogli w przyszłości zrobić bardzo dużo: będziemy mogli wspomóc służbę zdrowia, śledzić rozwój epidemii, będziemy mogli wykorzystywać dane, które trafiają do internetu dzięki użytkownikom" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej Megan Richards z Komisji Europejskiej.

Do piątku w ponad 30 imprezach uczestniczyć będą naukowcy i praktycy zajmujący się internetem. Celem konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń nt. wizji rozwoju i polityki badawczej w zakresie internetu przyszłości oraz innowacyjnych technologii. W zaplanowanych wydarzeniach ma wziąć udział - jak zapowiadają organizatorzy - ponad tysiąc osób.

"To wydarzenie dające niepowtarzalną okazję zarówno do dyskusji nad nowymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT), jak i do aktywnego dialogu między sektorem państwowym i prywatnym. Dzięki temu wydarzeniu Polska staje się centrum propagowania internetu przyszłości, prezentując innowacyjne rozwiązania oraz pobudzając współpracę międzynarodową i międzysektorową" - powiedział Damian Niemir z komitetu organizacyjnego konferencji.

W poniedziałek odbyło się inauguracyjne spotkanie - Future Internet Conference - z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Europejskiej. Wydarzenie to jest oficjalną imprezą polskiej prezydencji.

"To spotkanie, to jedno z głównych wydarzeń w ramach polskiej prezydencji. Ono skupia osoby zaangażowane w politykę przyszłości dotyczącą internetu w całej Europie, wspierania nowych aplikacji a także naukowców - autorów nowych pomysłów" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister nauki Maria Orłowska.

Jak podkreślił Zoran Stancic z Komisji Europejskiej, wiele spotkań odbywających się w trakcie konferencji jest powiązanych z prowadzonymi projektami unijnymi. "Chodzi o to, że przyszłość internetu może powstać jedynie w laboratoriach, jedynie poprzez badania. Dopiero później może trafić pod strzechy. Dzięki tym spotkaniom będziemy wiedzieć, co do tej pory udało się osiągnąć i jak będzie wyglądać przyszłość internetu. Wtedy będziemy mogli odpowiednio dostosować politykę KE" - powiedział.

"W czasie polskiej prezydencji KE zaakceptuje dwie bardzo ważne propozycje. Właśnie zostało przyjęte narzędzie pod nazwą Connecting Europe. To instrument finansowy o wartości 50 mld euro, przewidziany na siedem lat. Bardzo ważnym jego elementem jest budowa infrastruktury dla technologii ICT. Druga, właśnie finalizowana propozycja, to program Horyzont 2020, który ma być przyjęty 30 listopada. Jego celem jest stworzenie nowego instrumentu finansowego wspierającego badania. Ta konferencja będzie miała bardzo duży wpływ na jego ostateczny kształt" - dodał Stancic.

Jego zdaniem dużą szansą dla przedsiębiorstw jest rozwój tzw. cloud computing. "Kiedyś, jeżeli mała firma chciała być konkurencyjna, musiała zainwestować dużo w oprogramowanie i usługi. Dziś może zacząć prowadzić działalność przy małych nakładach, nie musi kupować sprzętu, programów - wszystko dostępne jest w +internetowej chmurze+. Cloud computing będzie dla nas wspaniałą szansą" - stwierdził.

We wtorek i środę zaplanowano konferencję Future Internet Assembly, połączoną z wystawą prezentującą wyniki projektów badawczych w zakresie technologii informatycznych. W konferencji wezmą udział eksperci techniczni, naukowcy i przedstawiciele firm technologicznych z całej Europy.

Główne imprezy w ramach Tygodnia Internetu Przyszłości są organizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i Komisją Europejską. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • KOOPERACJA, 2011-10-24 21:57:33

    Potwierdzam.To uzależnienie się rozszerza w postępie geometrycznym.Jest to już właściwie choroba,czyż nie?Szaleństwo internetowe!!!I jak tu nie mówić,że internet rządzi światem?Coś fascynującego!!!
  • Lena kergu, 2011-10-24 20:06:06

    jak najbardziej wskazane. internet to podstawa, bez niego zwariować można, nie da się normalnie funkcjonować. uzależnienie od internetu to mało powiedziane. teraz bez internetu to ani rusz !!!!