PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie nie wiedzą, jak chronić dane

  • PAP    4 czerwca 2013 - 07:14
Uczniowie nie wiedzą, jak chronić dane

Uczniowie deklarują, że wiedzą, jak chronić swoje dane osobowe w internecie, jednak praktyka znacznie odbiega od tych deklaracji – powiedział GIODO Wojciech Wiewiórowski.
W poniedziałek w Warszawie podsumowano trzecią edycję programu edukacyjnego poświęconego tej tematyce.

Program GIODO „Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych" jest realizowany pod patronatem minister edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy nauczycieli i uczniów dotyczącej ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w internecie.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski powiedział, że częścią projektu jest przygotowanie scenariuszy lekcji poświęconych ochronie danych osobowych.

„Ochrona danych osobowych i prywatności mogą być częścią zajęć nie tylko z wiedzy o społeczeństwie. Np. podczas lekcji biologii można uczyć się nie tylko genetyki, ale także tego, że genom zawiera bardzo wiele informacji o nas. Z kolei podczas lekcji języka angielskiego można uczyć się słówek na czytankach poświęconych problemom związanym z ochroną danych osobowych" - zaznaczył.

Wiewiórowski podkreślił, że edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ochrony danych osobowych jest ważna, bo choć deklarują, że wiedzą, co to są dane osobowe i jak je chronić, to jednak „praktyka znacznie odbiega od tych deklaracji".

„Młodzi ludzie często nie wiedzą, iż ustawienia w przeglądarce internetowej czy programie komputerowym, którego używają, mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób prezentują oni informacje o sobie w internecie" - powiedział Wiewiórowski.

W związku z tym - jak podkreślił Wiewiórowski - rzecznicy ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej zwracają uwagę na to, co nazywane jest w języku angielskim privacy by default, czyli przyjęcie w programach służących do przeglądania internetu domyślnych ustawień ochrony danych osobowych.

„Zgodnie z tą zasadą ustawienia programów czy przeglądarek internetowych powinny być tak przygotowane, aby wymagać od użytkowników tylko tych danych, które są absolutnie konieczne do uruchomienia i korzystania z serwisu.

Natomiast wszelkie dalsze decyzje związane z udostępnianiem danych powinny być związane ze świadomą decyzją użytkowników" - powiedział Wiewiórowski.

GIODO zwrócił uwagę, że na ochronę prywatności dzieci i młodzieży wpływ mają także rodzice. Jak podkreślił, umieszczają oni bowiem często zdjęcia swoich dzieci w serwisach społecznościowych, nie zastanawiając się, jakie to może mieć skutki w przyszłości dla ich pociech.

„Nie da się przewidzieć, jakie skutki może mieć dla dziecka umieszczenie w serwisie społecznościowym jego zdjęcia" - dodał.

Programu edukacyjny „Twoje dane - Twoja sprawa" realizowany jest dwuetapowo. Pierwszy etap zakłada utworzenie grupy koordynatorów programu spośród nauczycieli, konsultantów i doradców metodycznych skupionych w placówkach doskonalenia nauczycieli, a także spośród nauczycieli szkół, którzy zgłosili swój udział w programie. Koordynatorzy przechodzą szkolenie z tematyki ochrony danych osobowych.

Drugim etapem jest wdrożenie programu do szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Problemy związane z ochroną danych osobowych będą przekazywane uczniom podczas lekcji wychowawczych, a także zajęć z innych przedmiotów.

Każda szkoła objęta programem ma m.in. obowiązek zrealizować lekcje na temat ochrony danych osobowych i przyłączyć się do obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.