PARTNER PORTALU
  • BGK

UE chce usprawnienia e-administracji

  • PAP    13 maja 2016 - 18:24
UE chce usprawnienia e-administracji

fot.pixabay

Musimy stworzyć w Unii Europejskiej jednolity rynek cyfrowy. Cyfrowa rzeczywistość staje się coraz bardziej elementem gospodarki europejskiej - przekonywał w piątek (13 maja) w Sejmie wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip. Zmiany mają dotyczyć także usprawnienia e-administracji.
Ansip przyleciał do Polski, by przedstawić informację nt. prac nad jednolitym rynkiem cyfrowym.

"W UE udało nam się stworzyć jednolity rynek w sensie fizycznym. Stało się to 20 lat temu. Przekroczyliśmy te wszystkie bariery między krajami członkowskimi i wszyscy na tym skorzystali. Natomiast jeśli chodzi o jednolity rynek cyfrowy mamy tak naprawdę ciągle 28 małych rynków. Jednolity rynek cyfrowy obecnie w UE nie istnieje" - powiedział.

Dlatego - jak mówił - w ubiegłym roku KE opracowała strategię dotyczącą rozwoju jednolitego rynku cyfrowego i na jej podstawie przedstawiła szereg propozycji nowych regulacji.

Celem Komisji jest zniesienie ograniczeń regulacyjnych i ostateczne przekształcenie 28 rynków krajowych w jedną całość. Komisja szacuje, że w pełni funkcjonujący jednolity rynek cyfrowy może przyczynić się do wypracowania 415 mld euro rocznie w gospodarce i stworzenia setek tysięcy miejsc pracy.

Strategia obejmuje trzy filary: lepszy dostęp do dóbr i usług cyfrowych w całej UE, stworzenie odpowiednich warunków i jednolitych zasad prowadzenia działalności dla sieci cyfrowych i usług innowacyjnych oraz zmaksymalizowanie potencjału wzrostu gospodarki związanego z gospodarką cyfrową.

Strategia obejmuje również działania w zakresie e-administracji. Plan działania przewiduje połączenie rejestrów przedsiębiorstw w całej UE, zapewnia współpracę różnych systemów krajowych oraz obowiązek jednorazowego przekazania swoich danych przez obywateli i przedsiębiorstwa organom administracji publicznej. "Oznacza to, że organy administracji publicznej nie będą już składać powielających się wniosków o te same dane, skoro mogą one wykorzystać dane, które są już do ich dyspozycji" - napisano w omówieniu strategii. Jak szacuje Komisja, inicjatywa ta obniży obciążenie administracyjne i potencjalnie przyczyni się do zaoszczędzenia ok. 5 mld euro rocznie do 2017 r.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Gość, 2016-06-02 15:30:59

    Proponuję w pierwszej kolejności zaktualizować Płatnika ZUS. Korzystają z niego miliony Polaków, a jego mozliwośc kończą się na Windowsie 8. Tymczasem od kilku la jest już dostępny Windows 10 a pomoc w ZUS odpowiada użytkownikom, że można zainstalować Płatnika na komputerze z Windows 10 ale tylko na... swoja odpowiedzialność. Śmiech na sali. Niedługo Świat będzie w XXII wieku a Polska nadal w IX.  rozwiń
  • glaertes, 2016-05-16 09:27:26

    A co robił Boni! Brak kasę za nic? Kto rozliczy złodziei z PO?