PARTNER PORTALU
  • BGK

UE: dzielmy się doświadczeniami w budowie inteligentnych miast

  • wnp.pl    20 marca 2014 - 08:38
UE: dzielmy się doświadczeniami w budowie inteligentnych miast

Unia Europejska zachęca miejscowości zaangażowane w budowę inteligentnych miast do "otwartego planowania", czyli udostępnienia wszelkich informacji o swoich osiągnięciach, tak aby ułatwić i przyspieszyć tworzenie inteligentnych miast w innych miejscach.
Nowa inicjatywa to apel Komisji Europejskiej do współpracy regionów i dzielenia się doświadczeniami. Tworzenie rozwiązań ogólnie określanych jako inteligentne miasta dotyczy wielu obszarów życia lokalnych społeczności. Ostatnio Barcelona została uhonorowana jako pierwsze miasto w UE, które wprowadziło rozwiązania ułatwiające życie obywatelom i promujące innowacyjne działania aglomeracji.

 Czytaj też: Jeszcze w tym roku cała e-administracja na jednym portalu i z jednym hasłem

Wyzwanie, zdaniem Komisji Europejskiej, dotyczy administracji miast, spółek różnej wielkości i innych organizacji, które mogłyby upublicznić swoje plany dotyczące rozwoju w dziedzinach ITC, energetyki i mobilności. Chodzi o program, dzięki któremu jedne miasta i miejscowości uczyłyby się od bardziej doświadczonych partnerów. Dzięki współpracy połączonej z tradycyjną konkurencją europejskie aglomeracje mogłyby tworzyć inteligentne rozwiązania podnoszące jakość życia obywateli i prowadzące do korzyści ekonomicznych.

Efektem takich działań miałyby być bardziej drożne ciągi ulic ograniczające korki, łatwiejszy dostęp do urzędów, energooszczędne budynki i możliwość załatwiania spraw przez internet. Dodatkowo, osiągnięte know-how stałoby się komercyjną ofertą eksportową oferowaną innym zainteresowanym spoza Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.