PARTNER PORTALU
  • BGK

UKE: Samorządowy internet szybszy i z większym transferem

  • AT    10 lipca 2015 - 12:00
UKE: Samorządowy internet szybszy i z większym transferem
Oferowanie przez samorządy dostępu do internetu bez pobierania opłat to w Polsce norma (fot.flickr.com/woodleywonderworks)

Bezpłatne, lokalne hot-spoty przyspieszą z 512 Kb/s do 1 Mb/s w przestrzeni otwartej i do 2 Mb/s w miejscach publicznych. Zwiększy się także miesięczny transfer danych - zakłada projekt Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedstawił do konsultacji projekt zmodyfikowanego "Stanowiska w sprawie świadczenia bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci internet przez jednostki samorządu terytorialnego".

O czym przeczytamy w dokumencie?

Internet dostępny w każdym mieście

Oferowanie przez jednostki samorządu terytorialnego usługi dostępu do internetu, bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa, jest już w Polsce zjawiskiem powszechnym oraz dynamicznie rozwijającym się. - W zasadzie każde większe miasto zapewnia swoim mieszkańcom, jak również turystom, możliwość korzystania z bezpłatnej usługi dostępu do Internetu w najbardziej popularnych miejscach publicznych. Można zauważyć, że dzięki podejmowanej przez samorządy działalności w tym zakresie, zwiększyły one wśród swoich mieszkańców zainteresowanie usługami szerokopasmowymi, a także poprawiły swoją atrakcyjność i wizerunek - poinformował UKE.

 

Lokalny internet zakłóca rozwój konkurencji rynku

Podejmowanie przez samorządy działalności w zakresie usługi darmowego dostępu do internetu zawsze będzie wywierać wpływ na rynek telekomunikacyjny.

- Oddziaływanie to z jednej strony może mieć charakter pozytywny, gdyż będzie przejawiać się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do internetu czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno – komunikacyjnymi. Z drugiej strony taka działalność może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku - wyjaśnił urząd .

UKE zwrócił uwagę, że świadczona przez samorządy usługa bezpłatnego dostępu do internetu jest co do zasady ograniczona pod względem funkcjonalności, dostępności oraz zasięgu terytorialnego.

- Użytkownicy hotspotów mają dostęp do internetu tylko w miejscach, w których zlokalizowano punkt dostępu. W celu skorzystania z takiej usługi muszą udać się do wybranej lokalizacji. Usługa zawsze jest ograniczona w zakresie parametrów wysyłania i odbierania danych, jak również czasu trwania jednorazowej sesji. Usługa ta może zostać dodatkowo ograniczona w zakresie miesięcznego limitu transferu danych - podał urząd.Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.