PARTNER PORTALU
 • BGK

Ukryte majątki samorządowców

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    13 lipca 2012 - 06:58
Ukryte majątki samorządowców

Choć było na to ponad 2 miesiące, 45 proc. gmin wciąż nie opublikowało bieżących informacji o stanie majątkowym samorządowców w swoich biuletynach informacji publicznej.
Według Mikołaja Barczentewicza z Forum Obywatelskiego Rozwoju, brak bieżących aktualizacji BIP, to lekceważenie tej instytucji – wyliczył „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ale zezwala na to prawo, bo choć gminy mają obowiązek publikacji oświadczeń majątkowych w BIP, to nie jest określony termin w jakim muszą to zrobić, ani nie przewiduje się kar za niewykonanie tej powinności.

Dlatego eksperci proponują zmiany. Uważają, że urzędnicy powinni publikować oświadczenia 14 dni od momentu ich złożenia. „To złamałoby swoistą kulturę tajności, której hołdują niektóre urzędy” – przekonuje Barczentewicz.

Tymczasem, sami obywatele mogą zmienić nastawienie gmin do BIP. „Gdyby złożono kilkanaście wniosków o udostępnienie treści oświadczeń w trybie informacji publicznej, urzędnicy zapewne szybko zaktualizowaliby stronę. Łatwiej jest raz opublikować coś w BIP, niż każdy wniosek rozpatrywać indywidualnie” – mówi prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Katarzyna Sadło. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • jolka, 2012-07-14 21:31:37

  Jednak artykuł jest o tym, że urzędy bardzo dowolnie traktują BIP, jedni wstawiają szybko i wiele informacji inne urzędy kpią sobie z tego obowiązku.
 • Lamia, 2012-07-14 11:50:49

  do podpisałem : a niby jak to stwierdzisz, najpierw trzeba wiedzieć jaki ma majątek przed objęciem funkcji i to nie tylko na podstawie oświadczenia bo wielu nie podaje prawdy, należy to najpierw sprawdzić czy zgodne z rzeczywistością a dopiero potem ustalić jaki posiada majątek, przed samym zakończ...eniem kadencji, to samo dotyczy parlamentarzystów, rządu i wszystkich, którzy pełnią publiczną funkcję  rozwiń
 • Sebek, 2012-07-14 08:39:17

  A niby jak zaobserwujesz jak ten majątek się zmieniał? A może obywatel ma informacje, które radny nie ujawnił i moze to z oświadczeniem skonfrontować? Dobrze jest że te oświadczenia są jawne. Przecież skoro nie ukradł to nie ma powodu, żeby się wstydzić majątku.