PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia hojna dla projektów szerokopasmowych

  • ZWI    24 kwietnia 2013 - 11:35
Unia hojna dla projektów szerokopasmowych

Wartość dofinansowania unijnego dla projektów sieci szerokopasmowych w Polsce wyniosła już ponad 3,2 mld zł. Dzięki nim wybudujemy ponad 34 tys. km sieci.
Trwają prace nad nowym programem na lata 2014-2020, dotyczącym rozwoju cyfrowego Polski. Takie informacje przedstawiła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podczas wystąpienia na Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Dofinansowanie na rozwój sieci szerokopasmowych udzielane jest w ramach 16. programów regionalnych oraz krajowych: Innowacyjna Gospodarka i Rozwój Polski Wschodniej.

- Dane z podpisanych umów o dofinansowanie pokazują, że dzięki Funduszom Europejskim powstanie ponad 34 tys. km sieci Internetu szerokopasmowego, a możliwość dostępu do szybkiego łącza uzyska 6,9 mln osób - poinformowała wiceminister Wendel.

Przedstawiła także największe projekty realizowane przez regiony.

Fundusze Europejskie z obecnego budżetu UE dedykowane były także na sieci dostępowe. Na początku kwietnia, w Programie Innowacyjna Gospodarka, zakończył się kolejny konkurs na zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili, wszystkie środki na to działanie zostały wyczerpane. Jeszcze jedna szansa na pozyskanie dofinansowania projektów budowy sieci dostępowych związana jest z uruchomieniem konkursu w programie Rozwój Polski Wschodniej. Do wzięcia będzie około 40 mln euro.

Wiceminister Wendel podkreśliła, że projekty sieci szerokopasmowych to niejedne działania w obszarze społeczeństwa informacyjnego, prowadzone z wykorzystaniem Funduszy Europejskich.

- Beneficjenci realizują także przedsięwzięcia związane z rozwojem e-administracji, e-usług publicznych, e-gospodarki i e-integracji. Łącznie, na cały obszar przeznaczono blisko 3,5 mld euro - powiedziała.

Równolegle do wdrażania środków UE na lata 2007-2013, w MRR trwają prace nad programami, które będą finansowane z nowego rozdania pieniędzy unijnych. Na nową perspektywie 2014-2020, MRR proponuje stworzenie osobnego programu rozwoju cyfrowego.

Według wstępnych założeń dofinansowanie udzielane byłoby na projekty dotyczące zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego internetu (np. budowa sieci dostępowych i szkieletowo-dystrybucyjnych), rozwoju i upowszechniania treści i usług publicznych oferowanych drogą elektroniczną (np. digitalizacja zasobów publicznych, nowe e-usługi administracji) oraz wzrostu międzynarodowej konkurencyjności polskich produktów i usług cyfrowych.

- W czerwcu planujemy skierować projekt programu do konsultacji społecznych - poinformowała wiceminister Wendel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.