PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy będą mieć cyfrowego szeryfa

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    1 października 2012 - 06:53
Urzędy będą mieć cyfrowego szeryfa

Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni zakłada, że w każdym urzędzie administracji rządowej ma być wyznaczona osoba odpowiedzialna za zapewnienie cyberbezpieczeństwa.
To jedyny istotny postulat dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – ocenia Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki.

Jak wskazuje, dokument ma poważne braki – nie uwzględnia np. zmian zachodzących w technologiach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Opracowanie zaleca też wzmocnienie zespołów reagowania na cyberataki, czyli CERT-ów przy ABW i NASK.

Jak stwierdza Wiesław Paluszyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, dokument jest tak mało szczegółowy, że w ogóle nie wyznacza konkretnych standardów. Podkreśla, iż strategia ochrony cyberprzestrzeni jest potrzebna, ale powinna być bardziej konkretna, np. w kwestiach międzynarodowych czy współpracy z przedsiębiorcami.

Niezaprzeczalną zaletą dokumentu jest ustalenie, że za bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej państwa odpowiada MAiC – stwierdza „DGP”. Bowiem dotąd nie było jasne, kto ma to robić – MSW czy MAiC. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ehhh, 2012-10-01 11:05:25

    Kolejna rzesza nierobów do wykarmienia z naszych podatków.