PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy Stanu Cywilnego wreszcie będą pracować sprawniej

  • MIW    22 marca 2016 - 15:06
Urzędy Stanu Cywilnego wreszcie będą pracować sprawniej
Urzędnicy mają skorzystać na zmianach w Systemie Rejestrów Państwowych. (www.finanse.mf.gov.pl).

• Centralny Ośrodek Informatyki chce usprawnić System Rejestrów Państwowych.
• Sposobem na to miałby być import aktów do Bazy Usług Stanu Cywilnego.
• Zmiany mogą 100-krotnie przyśpieszyć proces podpisywania aktów stanu cywilnego.
Usprawnienie działania Systemu Rejestrów Państwowych było tematem spotkania kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji z przedstawicielami Urzędów Stanu Cywilnego oraz Centralnego Ośrodka Informatyki.

Ośrodek, będący twórcą oraz instytucją odpowiedzialną za działanie SRP wystąpił z propozycją migracji aktów do Bazy Usług Stanu Cywilnego. Polegać miałoby to na umożliwieniu jednorazowego importu do BUSC danych o całej księdze stanu cywilnego, przechowywanych w aplikacjach wspierających. Proces ten byłby możliwy wyłącznie dla aktów sporządzonych w księgach papierowych i przeniesionych do aplikacji wspierających przed uruchomieniem ŹRÓDŁA oraz w okresie przejściowym (tj. od 1 marca 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r.).

Jak podkreśla COI urzędnik jednorazowo uruchomi proces zasilenia BUSC danymi, co spowoduje utworzenie do 500 projektów aktów.

- Nie będzie musiał wykonywać tego samego procesu 500 razy ręcznie. Rozwiązanie zautomatyzuje proces, co znacząco przyśpieszy pracę USC – czytamy na stronie Ośrodka.

- Co więcej, według naszej propozycji, możliwe stanie się sporządzenie do 100 aktów stanu cywilnego poprzez masowe wykonanie podpisu elektronicznego. Urzędnik jednorazowo będzie miał możliwość oznaczenia do 100 projektów aktów i zatwierdzenia ich, wykonując tylko jeden podpis elektroniczny. Przyśpieszy to proces podpisywania aktów stanu cywilnego 100-krotnie – podkreśla COI.

Na razie otwartą kwestią pozostaje, czy masowa migracja odbywać by się miała z wykorzystaniem ręcznego procesu importu z pliku, czy też z użyciem interfejsu komunikacyjnego (SOAP). Jak jednak zaznacza COI w obu wariantach konieczne będzie przeprowadzenie licznych prac programistycznych w BUSC.

Wiadomo, że Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z COI, zorganizują spotkanie z producentami aplikacji wspierających oraz przedstawicielami USC celem omówienia technicznych aspektów całego przedsięwzięcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.