PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy ukrywają za dużo informacji

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    10 października 2011 - 06:42
Urzędy ukrywają za dużo informacji

Urzędy i samorządy niechętnie dzielą się informacją publiczną, czyli tym co robią i za ile.
Najbardziej chronione są dane o liczbie zatrudnionych, premiach i nagrodach, faktury, opinie prawne, różne dane statystyczne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nie trzeba majstrować przy ustawie o dostępie do informacji publicznej

Jednocześnie przybywa dociekliwych obywateli. W ciągu ostatnich czterech lat znacząco wzrosła liczba skarg wpływających do sądów administracyjnych na bezczynność urzędników, ignorujących wnioski o udostępnienie informacji publicznej.

O ile jeszcze w 2007 r. odnotowano 183 takie skargi, to w 2010 r. – już 512. Wzrosła też liczba osób i organizacji skarżących się do sądów administracyjnych na odmowę udzielenia dostępu do informacji. W 2007 r. złożono 118 takich skarg; w 2010 r. – 214.

W międzynarodowym badaniu regulacji dotyczących prawa do informacji, Polska wypadła bardzo słabo – najsłabiej ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Acces Info Europe i Center for Law and Democracy przebadała prawodawstwo w 89 krajach.

– Polska dostała bardzo mało punktów. To skutek m.in. braku niezależnego organu, który stałby na straży dostępu do informacji publicznej, wyjaśnia Szymon Osowski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Wypadliśmy kiepsko także dlatego, że nasze prawo nie wymaga od władz promowania dostępu do informacji i nie nakłada realnych sankcji za ich nieudostępnianie. W raporcie krytycznie oceniono też szeroki zakres ograniczeń prawa do informacji, jakie znajdują się w naszej ustawie o dostępie do informacji publicznej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • swat, 2011-10-10 13:21:35

    Zwyczajnie.NIE WIADOMO GDZIE!!!