PARTNER PORTALU
  • BGK

Usługi publiczne online po europejsku

  • GK    4 grudnia 2012 - 11:13
Usługi publiczne online po europejsku

Komisja Europejska chce ułatwić obywatelom Unii korzystanie z usług publicznych online, gdy szukają pracy, rejestrują pojazd, składają deklarację podatkową, podanie o paszport lub o prawo jazdy.
Wszystko to dzięki nowym przepisom zaproponowanym przez Komisję Europejską. Wniosek komisji dotyczący dyrektywy w sprawie dostępności stron internetowych instytucji sektora publicznego wprowadza, od końca 2015 r., obowiązkowe, unijne, znormalizowane cechy dostępności dla 12 rodzajów stron internetowych.

Czytaj też: Lepsza jakość i dostępność e-usług

Obowiązkowa dostępność ma zastosowanie do podstawowych usług publicznych, takich jak zabezpieczenie społeczne, usługi związane z ochroną zdrowia, poszukiwanie zatrudnienia, podania o przyjęcie na studia i podania o wydanie dokumentów tożsamości i aktów urzędowych.

Proponowane przepisy pomogłyby uściślić także znaczenie pojęcia „dostępność sieci" (specyfikacje techniczne, metodyka oceny, sprawozdawczość, testowanie „góra-dół"), a rządy byłyby zachęcane do stosowania tych przepisów w ramach wszystkich usług, nie tylko tych objętych wykazem obowiązkowym.

Czytaj też: E-administracja zyskuje na popularności

Przyniosłoby to przede wszystkim korzyść mieszkającym w Europie 80 milionom osób niepełnosprawnych oraz 87 milionom Europejczyków powyżej 65 roku życia. Osoby niewidome i niedowidzące miałyby na przykład możliwość usłyszenia opisu obrazów dzięki czytnikowi ekranu, zaś osoby niesłyszące i niedosłyszące mogłyby zobaczyć adnotacje do plików dźwiękowych.

Wszystkie elementy strony internetowej byłyby dostępne za pomocą zarówno klawiatury, jak i myszki.

Wdrożenie tych przepisów otworzyłoby rynek dostępności sieci w Europie o szacowanej wartości 2 mld euro. Jak informuje Komisja Europejska, rynek ten osiągnął do dzisiaj jedynie 10 proc. swojej potencjalnej wielkości.

Wiceprzewodnicząca Komisji, Neelie Kroes, powiedziała: „Dziś dostęp do internetu jest w zasadzie nam wszystkim konieczny w codziennym życiu - w ten czy inny sposób - i wszyscy mamy prawo do równego dostępu do usług publicznych online. Dzięki temu wnioskowi prawo to z idei przekształci się w rzeczywistość. Wniosek ten stworzy lepsze warunki rynkowe, da więcej miejsc pracy i obniży ponoszone przez rządy koszty zapewniania dostępności stron internetowych."

Wniosek przewiduje, że państwa członkowskie powinny wprowadzić krajowe przepisy do dnia 30 czerwca 2014 r. W 21 państwach członkowskich istnieją już krajowe przepisy lub środki dotyczące dostępności sieci, ale postępy w tym zakresie są powolne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: