PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o otwartych zasobach do konsultacji

  • PAP    10 grudnia 2012 - 15:27
Ustawa o otwartych zasobach do konsultacji

Założenia do ustawy o otwartych zasobach będą skierowane do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu - podał w poniedziałek szef MAC Michał Boni. Ustawa ma wprowadzić jasne normy udostępniania w internecie gromadzonych przez instytucje publiczne kolekcji książek, zdjęć, filmów, artykułów.
Jak zapowiada MAC, projekt założeń nowej ustawy zostanie przedłożony do konsultacji społecznych już w przyszłym tygodniu. Zapisy ustawy nie będą miały charakteru przymusowego, mają raczej stymulować proces otwierania zasobów - w tym udostępniania przez instytucje publiczne za darmo w internecie książek, zdjęć, baz danych, nagrań audio i wideo, cyfrowych kopii dzieł sztuki i innych dóbr kultury.

Minister Boni powiedział w poniedziałek, że nowa ustawa umożliwi określenie "jasnych kryteriów i warunków do korzystania z zasobów publicznych; przy okazji dokona trudnego podziału definicyjnego między informacją publiczną i zasobami wiedzy oraz wprowadzi normy, które będą uniemożliwiały wtórne zamykanie zasobów raz otwartych".

W przygotowywanych założeniach do ustawy o otwartych zasobach MAC przewiduje dwa modele pozyskiwania przez instytucje praw do udostępniania utworów. W pierwszym nabywać ona będzie pełne majątkowe prawa autorskie do zasobu i udzielać na rzecz twórcy licencji na ich wykorzystywanie. W drugim modelu instytucja kupi udziały w prawach majątkowych i wspólnie z twórcą określi zasady wykonywania wspólnego prawa.

"Celem jest to, żeby jak najwięcej zasobów było otwartych na jak najbardziej otwartych warunkach - tylko wtedy dajemy szansę, by powszechny dostęp budował powszechną kreatywność w rozwijającym się, zmieniającym społeczeństwie polskim" - powiedział Michał Boni.

Nowa ustawa definiować ma cztery stopnie otwartości zasobów. W pierwszym z nich, nazwanym podstawowym, zasoby dostępne będą w systemie repozytoriów bez dalszych możliwości eksploatacyjnych po stronie korzystającego. W opcji pośredniej zasoby dostępne będą według licencji częściowo zapewniającej swobodę dostępu i korzystania. Chodzi np. o ograniczenia terytorialne czy udostępnienie utworu jedynie do celów niekomercyjnych.

Możliwe będzie też udostępnianie treści na pełnej licencji z możliwością dowolnego wykorzystywania, a także udostępnienie ich na zasadzie embarga - w tym wypadku np. komercyjne wykorzystanie utworów możliwe będzie po określonym czasie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: