PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwaga rozprawa jest nagrywana

  • AW/mat.pras.    10 października 2011 - 17:34
Uwaga rozprawa jest nagrywana

W Sądzie Apelacyjnym w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowano e-protokół, elektroniczny system do nagrywania rozpraw sądowych.
Projekt był podzielony na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu zostały dostarczone wszystkie elementy techniczne systemu oraz urządzenia. Kolejnym krokiem było rozmieszczenie i podłączenie urządzeń na 346 salach rozpraw oraz w pomieszczeniach technicznych sądów. - Było to duże wyzwanie. W końcu każda sala rozpraw jest inna. W ramach drugiego etapu, który zakończy się 15 listopada zainstalujemy oprogramowanie i wdrażamy system w sądach - mówi Łukasz Suduł, kierownik projektu firmy Comarch, zaangażowanej w realizację przedsięwziecia.

W urządzenia do rejestracji przebiegu rozpraw sądowych zostały wyposażone sale sądów okręgowych oraz apelacyjnych, w których toczą się postępowania cywilne. W chwili obecnej e-protokół nie jest wykorzystywany w sprawach karnych. Może w przyszłości to się zmieni. Podczas inauguracji protokołu elektronicznego Minister Kwiatkowski zapowiedział kolejne inwestycje na lata 2012-2013, których koszt oszacowano na blisko 150 mln zł.

Protokół elektroniczny to protokół sądowy zapisywany w wersji audiowizualnej. Będzie stanowić część akt. Na salach sądowych będzie zainstalowany cyfrowy rejestrator, na który będzie nagrywany przebieg całej rozprawy. Nie zabraknie również kamer. Jedna z nich będzie rejestrować zeznania świadka, druga ogólny widok sali rozpraw. Jeżeli sprawa nie będzie wymagać przeprowadzenia postępowania dowodowego, przewodniczący może zdecydować o przygotowaniu nagrania jedynie w systemie audio. Dodatkowo na salach rozpraw zastały rozmieszczone wielkoformatowe monitory, aby strony postępowania mogły obserwować przebieg rozprawy w czasie rzeczywistym.

Zaletą e-protokołu będzie również wyeliminowanie w nim jakichkolwiek błędów. Przebieg rozprawy będzie wiernie odtworzony. Strony postępowania będą miały dostęp do nagrań: w budynkach sądów do wersji audiowizualnej, poza nimi jedynie do wersji audio. Ma to związek z ochroną wizerunku osób biorących udział w postępowaniu. Dane będą przechowywane w dwóch miejscach: w macierzy centralnej oraz w cyfrowym rejestratorze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kauzyperda, 2011-10-11 13:34:30

    Nareszcie, całe lata na to czekałem. Teraz kolei na sądy rejonowe, skończy się sobiepaństwo sędziów.