PARTNER PORTALU
  • BGK

Uwagi ws. internetu do MAC

  • AT    26 listopada 2012 - 19:14
Uwagi ws. internetu do MAC

Do 17 grudnia można zgłaszać uwagi do Narodowego Planu Szerokopasmowego – programu rozwoju infrastruktury szerokopasmowej nowej generacji.
W całym kraju prowadzone są inwestycje w rozwój sieci szerokopasmowych umożliwiających obywatelom i firmom korzystanie z internetu o wysokiej przepustowości.

Takie sieci umożliwiają korzystanie z mnóstwa usług i zasobów: dają dostęp do internetu i połączeń telefonicznych, do usług telewizji cyfrowej i video on demand, lokalnych transmisji telewizyjnych (np. lokalnych meczy) pozwala korzystać z zasobów edukacyjnych i z usług administracji, a także z usług medycznych (np. zdalna diagnostyka), to ona ułatwia monitoring sygnałów alarmowych i koordynację akcji służb ratunkowych, monitoring.

Czytaj też:  Konsultacje planu szerokopasmowego

Narodowy Plan Szerokopasmowy to dokument strategiczny, plan dalszych prac wpierających budowę sieci szerokopasmowych w Polsce.

Cel NPS to zapewnienie dostepu do internetu szerokopasmowego dla każdego Polaka co wpisuje sie w cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, ktore obejmują:

1) Zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu do końca 2013 roku.
2) Zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu o prędkości, co najmniej 30Mbps do końca 2020 roku.
3) Doprowadzenie do wykorzystania dostępu o prędkości, co najmniej 100Mbps przez 50% gospodarstw domowych do końca 2020 roku.

Czytaj też: Internet w całym kraju do 2020 r.

- Wiemy, że na zrealizowanie inwestycji szerokopasmowych w stopniu zadowalającym aspiracje Polaków trzeba jeszcze 20 mld zł, a mimo wsparcia z Unii brakuje nam ok. 14 mld i tylko na część z tego możemy liczyć z UE w ramach kolejnego okresu programowania - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

MAC musim więc m.in. ułatwić inwestycje firmom. Narodowy Plan Szerokopasmowy pokaże, jak to robić, a ponieważ będzie to dokument przyjęty przez Radę Ministrów, administracja będzie rozliczana z jego realizacji.

Projekt Planu poddany już był wstępnym konsultacjom z partnerami prywatnymi i samorządowymi. Teraz trwają publiczne konsultacje. Informacja o tym została ogłoszona w „Rzeczpospolitej” 12 listopada. Teraz każdy może zabrać głos w sprawie jego postanowień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • admin, 2012-11-27 11:11:55

    Z tak odległych terminów min. Boni nie będzie się później tłumaczył. Po co te obiecanki i pozory działania.