PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2020 r. wszyscy powinni mieć dostęp do bardzo szybkiego internetu

  • bad    1 sierpnia 2014 - 16:48
W 2020 r. wszyscy powinni mieć dostęp do bardzo szybkiego internetu

Postępy w realizacji budowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej oraz dyskusja dotycząca nowego Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 – to główne tematy poruszane podczas spotkań, które odbyły się w dniach 30-31 lipca na Podlasiu z udziałem wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel.
Sieć Szerokopasmowa to kluczowe przedsięwzięcie realizowane z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Projekt obejmuje budowę sieci światłowodowej w makroregionie o łącznej długości 10 424 km oraz budowę 1 065 węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych - podkreślała wiceminister Wendel.

W ramach projektu na Podlasiu powstanie 1 852 km sieci światłowodowej i 181 węzłów. Przeszkolonych zostanie także ponad 1 300 osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Dostęp do szybkiego internetu uzyska ponad 170 tys. mieszkańców. Prace budowalne potrwają do października 2015 roku.

Czytaj też: Pasażerowie będą śledzić autobusy na telefonie

Jeden z etapów inwestycji już się zakończył. Uczestnicy spotkania odwiedzili kontenerowy węzeł szkieletowy sieci w Hajnówce. Wykonano również pierwszą transmisję w formie wideokonferencji pomiędzy węzłami szkieletowymi sieci w relacji Hajnówka - Siemiatycze.

- Dzięki właściwej organizacji pracy udało się zakończyć roboty budowlane na odcinku z Siemiatycz do Hajnówki. Nie można zapominać jednak o ogromie prac, które nadal stoją przed wykonawcą i beneficjentem, zwłaszcza, że czasu do końca realizacji projektu i jego rozliczenia pozostaje niewiele. - zaznaczyła Iwona Wendel, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju.

Podczas drugiego dnia spotkania, wiceminister mówiła o możliwościach jakie niesie za sobą nowy Program Polska Cyfrowa. - Jesteśmy na finiszu wdrażania projektów szerokopasmowych i innych działań z obszaru ICT z perspektywy 2007-2013. Zdecydowaliśmy się na przyjęcie ambitnych celów dotyczących powszechnego szybkiego internetu w Polsce.

Czytaj też: Wszystkie umowy urzędu miasta będą publikowane

- W 2020 r. wszyscy obywatele, również w Polsce wschodniej, powinni mieć dostęp do bardzo szybkiego internetu, o przepływności minimum 30 Mb/s. W perspektywie 2014-2020 przeznaczymy na to ponad 1 mld euro - podkreślała wiceminister Wendel. Przypomniała również, że w nowym unijnym budżecie kontynuowane będzie specjalne wsparcie z funduszy unijnych dla pięciu regionów Polski Wschodniej. Budżet programu wyniesie ok. 2 mld euro.

W spotkaniu uczestniczył Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Maciej Żywno, wojewoda podlaski, Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego oraz Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.