PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy można złożyć wniosek o dowód osobisty na poczcie

  • bad    8 września 2015 - 15:44
W Bydgoszczy można złożyć wniosek o dowód osobisty na poczcie

Centrum Aktywności Cyfrowej (CAC) zlokalizowane na terenie placówki pocztowej. Fot. mat. prasowe

Bydgoszcz to, po Sosnowcu, drugie miasto, które oferuje m. in. możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty na poczcie.
Dzięki Centrum Aktywności Cyfrowej (CAC) zlokalizowanemu na terenie placówki pocztowej w Bydgoszczy, mieszkańcy otrzymują bezpłatny dostęp do wybranych usług e-government administracji publicznej, takich jak utworzenie profilu zaufanego ePUAP, wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie utraty dowodu osobistego, czy założenie działalności gospodarczej.

Coraz więcej urzędowych spraw załatwimy na poczcie

- Naszym celem jest poszerzenie zakresu spraw, które obywatele mogą załatwić drogą elektroniczną. Współpraca z Pocztą Polską, narodowym operatorem dysponującym siecią placówek pocztowych, to możliwość docierania z misją cyfryzacji do każdego miejsca w Polsce. Od cyfryzacji nie ma już bowiem odwrotu. Żyjemy w świecie, gdzie nowoczesne przetwarzanie danych i cyfryzacja są siłą napędową rozwoju wielu gospodarek - powiedział Andrzej Halicki otwierając Centrum w Bydgoszczy.

Minister przypomniał także, że w połowie sierpnia uruchomiana została nowa platforma ePUAP2, rośnie także liczba miejsc, w których można potwierdzać Profil Zaufany, dzięki któremu wiele spraw urzędowych można załatwiać przez internet, bez wychodzenie z domu.

Centra Aktywności Cyfrowej to jedno- lub dwuosobowe stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Centra będą służyły aktywizacji społeczności lokalnych oraz upowszechnianiu wykorzystania internetu i nowych technologii poprzez: dostęp do powszechnych e-usług prywatnych i publicznych takich jak e-administracja, e-bankowość, e-deklaracje, e-handel, e-konsultacje społeczne, e-zdrowie oraz udostępnianie cyfrowych zasobów kultury.

W trakcie spotkania mówiono też o tym, że plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 podobnych centrów jak to w Bydgoszczy. Powstają one dzięki współpracy Poczty Polskiej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Pierwsze centrum Poczta Polska otworzyła pod koniec sierpnia w Sosnowcu w placówce pocztowej przy ul. 3 Maja 24.

- Pragniemy uczestniczyć w budowaniu nowoczesnej gospodarki i e-społeczeństwa. Poczta, jako instytucja zaufania publicznego zapewniająca bezpieczeństwo i pewność dostarczania, jest naturalnym partnerem do świadczenia usług na linii obywatel-państwo – powiedział Piotr Michalski, członek zarządu Poczty Polskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.