PARTNER PORTALU
  • BGK

W e-urzędach pustki, gubimy się w biurokracji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 lipca 2011 - 06:57
W e-urzędach pustki, gubimy się w biurokracji

W ciągu miesiąca zaufany profil w e-urzędzie założyło w sieci 11,6 tys. osób. Eksperci wytykają liczne wady zniechęcające do założenia własnego konta. Jest zbyt mało punktów, gdzie można potwierdzić swoje dane.
Okazuje się system zaufanego profilu nie działa tak jak należy i nie jest przyjazny dla klientów. Niezadowolone są także gminy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Trzeba zwrócić pieniądze unijne

Każda osoba, która chce z niego korzystać, musi potwierdzić swą tożsamość. W tym celu musi osobiście udać się do jednego z punktów działających w wybranych urzędach. Obecnie jest ich 605. Zdaniem ekspertów to zbyt mało.

Natomiast samorządowcy krytykują brak możliwości potwierdzania zaufanego profilu przez gminy.

MSWiA tłumaczy, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby także gminy uruchomiły takie punkty. Wymaga to jednak od nich zgłoszenia do resortu wniosku w tej sprawie. Jak na razie tylko cztery samorządy skorzystały z takiej możliwości.

Zdaniem ekspertów wszystkiemu winne jest MSWiA, bo, opracowując system, skopiowało zasady działania papierowego urzędu. W serwisie e-PUAP, na którym wydawany jest zaufany profil, wszystkie druki napisane są urzędniczym żargonem, niezrozumiałym dla normalnych ludzi.

Ponadto system wymaga wielokrotnego wprowadzania danych, mimo że już wcześniej były one podawane – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2011-07-15 14:13:44

    Urzedniczego zargonu nie rozumieja juz nawet urzednicy.
  • kuracjusz, 2011-07-15 07:25:53

    Ludzie gubią sie w biurokracji,gubią się w życiu.W tym sęk jak im podać pomocną dłoń?Swiat jest okrutny i tylko wspólnota ludzi może podołać ciężkim wyzwaniom.