PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku powstanie multimedialny "Wydział Zabaw" dla dzieci

  • PAP    12 sierpnia 2014 - 08:42

Do końca listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku powstanie multimedialna ekspozycja dla dzieci pod nazwą "Wydział Zabaw". Do dyspozycji dzieci mają być m.in. instalacje akustyczne, tablety i urządzenie do rysowania nazwane "rysuwnicą".
Ekspozycję ma przygotować spółka Qumak SA. Jak poinformowała spółka w komunikacie, wystawa powstanie na parterze budynku ECS na powierzchni ok. 420 m kw., gdzie mają być zainstalowane różnego rodzaju urządzenia multimedialne m.in. ekrany, monitory dotykowe, projektory, kamery i mikrokomputery. Wartość projektu wynosi ponad 4 mln zł.

Podano, że wystawa będzie podzielona na dwie strefy - dla dzieci do piątego oraz do ósmego roku życia. "Celem ekspozycji jest przekazanie w atrakcyjny dla najmłodszych sposób idei solidarności" - napisano w komunikacie. Kluczowym elementem wystawy ma być 16 modułów, z których będzie można zbudować kadłub statku. Ponadto 10 z nich zostanie wyposażonych w tablety, na których będą dostępne gry edukacyjne.

Dzieci będą mogły również rysować obrazy za pomocą znajdującej się pod sufitem "rysuwnicy", czyli suwnicy, której centrum sterowania będzie stanowił jeden z modułów statku. Dodatkowo w sali znajdzie się greenscreen. Kamera zintegrowana z projektorem będzie m.in. rejestrowała ruch dzieci. Ponadto na całej ścianie pomieszczenia powstanie instalacja akustyczna składająca się z rur komunikacyjnych używanych na statkach. Dźwięki wydobywające się z zamontowanych w nich głośników sprawią, że słuchacze poczują się tak, jakby byli w stoczni.

Cytowany w komunikacie Dyrektor Działu Ekspozycji Multimedialnych, Qumak S.A., Maciej Lubocki zapewnił, że firma "chce stworzyć wystawę, która zainteresuje najmłodszych zwiedzających i umożliwi im naukę poprzez zabawę". Poinformował, że w projekcie planowane jest wykorzystanie nowoczesnych technologii m.in. NFC, która umożliwia bezprzewodową wymianę danych na krótką odległość. Ma to pozwolić np. na połączenie scenografii z multimediami.

Qumak S.A. w konsorcjum z firmą Maciej Lubocki Multimedia Art and Education odpowiada również za wykonanie ekspozycji stałej w ECS, którego otwarcie zaplanowano na 30 i 31 sierpnia. W pierwszym dniu mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzać obiekt. 31 sierpnia, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, uroczystości oddania do użytku siedziby ECS odbędą się z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i związkowych.

ECS ma powierzchnię prawie 26 tys. metrów kwadratowych, z czego ok. 3 tysiące metrów zajmie wystawa stała dedykowana "Solidarności" i zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie środkowo-wschodniej. Oprócz wystawy stałej ECS mieścić będzie także archiwum, salę wielofunkcyjną na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, bibliotekę na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.

Budowa ECS trwa od jesieni 2010 roku. Koszt inwestycji to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.