PARTNER PORTALU
  • BGK

W internecie mogą sprawdzić jaką wodę piją

  • pap    10 października 2014 - 12:12
W internecie mogą sprawdzić jaką wodę piją

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. uruchomiła na swojej stronie internetowej mapy, dzięki którym każdy Lubuszanin może w dowolnym czasie dowiedzieć się o jakości wody w swojej miejscowości.
O uruchomieniu tego narzędzia poinformowała w piątek na konferencji prasowej wojewódzka inspektor sanitarna Dorota Konaszczuk. Wyjaśniła także zasady korzystania z interaktywnych map i zapewniła, że wszystkie dane będą na bieżąco aktualizowane.

Czytaj też:  Jakie miasta korzystają z elementów inteligentnych sieci?

Stworzyliśmy trzy mapki interaktywne regionu. Jedna dotyczy miejsc, gdzie wodę można pić po przegotowaniu (warunkowa przydatność), druga pokazuje miejsca, w których woda w ogóle nie nadaje się do użycia ( brak przydatności) oraz trzecia dla zainteresowanych wykazem wodociągów w powiatach, w których są jakieś problemy mikrobiologiczne czy fizykochemiczne - wyjaśniła Konaszczuk.

Na mapkach poszczególne rodzaje zanieczyszczeń oznaczono jako kropki różnych barw. Czerwona oznacza zanieczyszczenie mikrobiologiczne, żółta fizykochemiczne, czyli np. nadmiar żelaza czy manganu, a czarna organoleptyczne. W tym przypadku chodzi np. o barwę wody, czy też nieprzyjemny zapach. Kropki o więcej niż jednej barwie oznaczają więcej niż jeden rodzaj zanieczyszczenia.

Czytaj też: Uczniowie nie kupią już "śmieciowego jedzenia" w szkole

Lubuska Inspekcja Sanitarna nadzoruje 406 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i 178 indywidualnych ujęć wody, pobierających wodę z ujęć podziemnych (wyjątek stanowi wodociąg zielonogórski, który ma jedno ujęcie wody powierzchniowej na rzece Obrzycy).

Od początku roku lubuscy inspektorzy sanitarni wydali 25 decyzji o tym, że woda nie nadaje się do spożycia; 24 dotyczyło zanieczyszczeń mikrobiologicznych (głównie bakterie grupy coli), a jedno wysokiego zanieczyszczenia fizykochemicznego wody. Informacje o skażeniu najczęściej pochodzą z małych wodociągów, obsługujących niedużą liczbę mieszkańców.

Konaszczuk zapowiedziała, że nowy serwis będzie udoskonalany i rozbudowywany, tak aby w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców województwa lubuskiego.

Zaznaczyła, że Sanepid jest odpowiedzialny za kontrolowanie jakości wody, jednak wszelkie działania naprawcze i odpowiedzialność za jakość wody spoczywa na zarządcach wodociągów, a tymi w przypadku Lubuskiego są najczęściej gminy.

Według specjalistów z Sanepidu w regionie do zanieczyszczenia wody najczęściej dochodzi z powodu skażenia terenów, na których znajdują się studnie oraz prowadzone są prace na sieci wodociągowej. Te problemy dotyczą głównie małych, wiejskich niedoinwestowanych wodociągów i terenów pozbawionych kanalizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.