PARTNER PORTALU
  • BGK

W Polsce nastąpi Zmian@ Cyfrowa?

  • PAP    19 czerwca 2011 - 14:10
W Polsce nastąpi Zmian@ Cyfrowa?

SLD przedstawił założenia programu "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015".
Utworzenie Urzędu ds. Nauki, Informatyzacji i Telekomunikacji, budowa Narodowego Zasobu Cyfrowego i uproszczenie przepisów dotyczących innowacyjności - to najważniejsze punkty programu SLD na temat informatyzacji, który zaprezentowano we Wrocławiu (oceń prezydenta).

Podczas konferencji, na której zaprezentowane zostały główne założenia programu pod tytułem "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015", przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że Polsce jest potrzebna pozytywna rewolucja innowacyjności i nowoczesnej technologii, która wprowadzi nas w przyszłość.

Czytaj też: Nagrodzono najlepsze w Polsce e-urzędy

Jako główne punkty programu przewodniczący wskazał m.in. utworzenie Urzędu ds. Nauki, Informatyzacji i Telekomunikacji, budowę Narodowego Zasobu Cyfrowego i uproszczenie przepisów dotyczących rozwoju i modernizacji.

Zadaniem urzędu miałoby być zajmowanie się wszelkimi sprawami związanymi z innowacyjnością i nowoczesnymi technologiami. - Potrzebne jest jedno miejsce w administracji państwa polskiego, gdzie powinny być ujęte wszystkie sprawy związane z nowoczesnością. Dzisiaj te sprawy są rozbite na kilka ministerstw, co powoduje pewien bałagan, a powołanie urzędu spowoduje, że wszystkie procedury znajdą się jednym miejscu - mówił Napieralski.

Głównym celem budowy Narodowego Zasobu Cyfrowego, w którym znalazłyby się m.in. wszelkie zasoby biblioteczne, miałoby być zachęcenie ludzi do korzystania z internetu. Z kolei uproszczenie przepisów dotyczących innowacyjności związane jest z wprowadzeniem tzw. pakietu dla innowacji.

Czytaj też: Szybki Internet spóźniony na starcie

- Potrzebna jest zmiana przepisów fiskalnych, likwidacja barier biurokratycznych i zbudowanie dobrego klimatu dla procesu innowacji. Projekty związane z rozwojem powinny być traktowane przez urzędników jako kwestia najważniejsza - podkreślił przewodniczący.

W programie znalazły się także propozycje m.in. walki z wykluczeniem cyfrowym, projekt informatyzacji wszystkich szkół do 2015 r., wprowadzenie możliwości wzięcia udziału w referendach i wyborach drogą elektroniczną oraz zwiększenia nakładów na naukę i badania, które powinny wynieść 3 proc. PKB. - Jeśli nie będziemy inwestowali w naukę i badania, to zostaniemy na końcu UE, a być może jeszcze dalej. Każda zainwestowana w naukę i badania złotówka zwróci się po wielokroć. Zmiana jest konieczna, to jest nasz cel i szansa dla Polski i dla Polaków - dodał Napieralski.

Przewodniczący zaznaczył, że program jest otwarty i do dyskusji nad nim zaprosił m.in. ekspertów, osoby interesujące się innowacyjnością oraz uczestników debat internetowych. Zapowiedział także, że wszystkie dobre i konkretne pomysły będziemy konsultować i przyjmować do naszego programu.

Prezentacja programu odbyła się we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, którego głównym celem jest integracja potencjału naukowo-badawczego dolnośląskiego środowiska akademickiego. Udziałowcami centrum są największe wrocławskie uczelnie oraz samorządy Wrocławia i woj. dolnośląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • aniołek, 2011-06-19 22:06:34

    Nastapi zmiana cyfrowa ale kiedy to będzie? Za ruski rok?