PARTNER PORTALU
 • BGK

W Polsce żyje najstarszy człowiek świata - według bazy PESEL

 • pt    4 czerwca 2014 - 11:15
W Polsce żyje najstarszy człowiek świata - według bazy PESEL

Wszystko wskazuje na to, że najstarszy człowiek świata żyje… w Polsce. W tym roku skończy 120 lat. Jedynym śladem jego istnienia jest wpis w bazie ewidencji ludności PESEL.
Z informacji zgromadzonych w bazie PESEL wynika, że w Polsce żyje obecnie 5831 ludzi, którzy przekroczyli 100 lat – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Niestety, tak długowiecznie nie jesteśmy, to rejestr zarządzany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zawiera dużo pomyłek. Część z nich udało się wychwycić przy uruchomieniu systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który podpowiada lekarzom czy dany pacjent jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Gdy w 2013 r. urzędnicy NFZ porównali liczbę wypłaconych zasiłków pogrzebowych z danymi systemu PESEL okazało się, że 19 tys. zmarłych wciąż – według danych z bazy PESEL – żyje.

Wszystko ma zmienić się 1 stycznia 2015 r., gdy w życie wejdą nowe przepisy o ewidencji ludności. Dane trafią wówczas do wspólnego zbioru (tj. bazy PESEL), skoordynowanej z innymi rejestrami w tzw. systemie rejestrów państwowych (SRP).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Tom, 2014-06-05 15:17:58

  Do marcin: Da się. Do miesiąca dodaje się 80.
 • Gruzin, 2014-06-04 19:13:31

  Za słusznie minionego reżimu opowiadano, że w Gruzji żył najstarszy człowiek na Ziemi. Przyjechała telewizja, pytają jak to się stało. A dziadek odpowiada: Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa... Reporter krzyczy: stop! to dziadku wiemy! chcemy dowiedzieć się jak to się stało, że macie aż ...tyle lat. A dziadek swoje: Wielka Socjalistyczna... Sytuacja się powtarza, więc za trzecim razem dziadek powiada, żeby mu dać dokończyć i mówi: Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa spowodowała w urzędzie taki b..., że mi sto lat dopisano do metryki! Nic dodać, nic ująć.  rozwiń
 • Kamil, 2014-06-04 14:31:52

  Do marcin: W bazie PESEL jest dokladna data urodzenia oraz inne dane a nie tylko numer PESEL