PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie, podlaskie: jeden klaster, firmy z dwóch regionów

  • pt    27 kwietnia 2017 - 13:30
Warmińsko-mazurskie, podlaskie: jeden klaster, firmy z dwóch regionów
Obecność w klastrze IT to szereg korzyści dla lokalnych przedsiębiorców (fot.epam)

Powstał klaster zrzeszający przedsiębiorców branży IT z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Do stowarzyszenia zgłosiły się już pierwsze firmy.
• Stowarzyszenie ma być pomostem między firmami z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

• Jego celem jest wspieranie rozwoju branży IT w obu regionach, klaster ma też stać się „twarzą IT” północno-wschodniej Polski, co ułatwi nawiązanie współpracy z rynkami zagranicznymi.

• Do stowarzyszenia dołączyła właśnie pierwsza firma z Warmii i Mazur. Pomysłodawcy czekają na kolejne zgłoszenia.

• O przyszłości klastrów i wielu innych ważnych tematach dla samorządów będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywać się będzie od 10 do 12 maja w Katowicach.

Jak tłumaczą założycie, obecność w klastrze IT to szereg korzyści dla lokalnych przedsiębiorców. Członkostwo da szansę m.in. nawiązania współpracy projektowej między firmami, wspólnego składania ofert na duże przetargi, nawiązania kontaktów z instytucjami badawczymi, czy organizowania szkoleń.

Ambicje są jednak znacznie większe. Twórcy stowarzyszenia chcą, żeby w przyszłości pomagało ono lokalnym firmom w zdobywaniu zagranicznych kontraktów. To wszystko ma pomóc nie tylko w zdobyciu nowych rynków, ale także w zatrzymaniu odpływu specjalistów, którzy liczne wyjeżdżają z Olsztyna i Białegostoku.

Do klastra dołączyła właśnie pierwsza firma z województwa warmińsko-mazurskiego. - Nasza agencja nie jest nastawiona na poszukiwanie zleceń w regionie, ale przede wszystkim za granicą. Współpracujemy m.in. z klientami z Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. Chcemy pokazać innym firmom z branży, że taki model jest bardzo korzystny. Praktycznie wyklucza konkurencję w regionie, a zamiast tego stymuluje współpracę - mówi Łukasz Dudko, założyciel agencji interaktywnej Bloomnet, która ma swoją siedzibę w Olsztynie.

Celem klastra jest nie tylko nawiązanie współpracy z firmami o już ugruntowanej pozycji w branży, ale również podanie ręki tym, które z trudem utrzymują się na rynku.

- Jednym z założeń klastra jest kooperacja wielu małych firm, które zamiast ze sobą konkurować walcząc o klientów i pracowników, mogą wspierać się. Na przykład wzajemnie wynajmując sobie pracowników do projektów, kiedy w jednej firmie brakuje specjalisty, a w innej tymczasowo brakuje zadań - wyjaśnia Robert Strzelecki, wiceprezes grupy kapitałowej TenderHut. - W takiej formule firmy zrzeszone będą miały większą szansę zaistnienia na rynku, niż firmy spoza stowarzyszenia.

Do stowarzyszenia mogą wstąpić wszystkie firmy branży IT, które mają swoją siedzibę w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.