PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska Mediateka tuż tuż...

  • PAP    30 czerwca 2010 - 16:22
Warszawska Mediateka tuż tuż...

Nowoczesne centrum kulturalno-edukacyjne Mediateka Start-Meta, które ma być czynne przez siedem dni w tygodniu, rozpocznie w połowie września działalność na warszawskich Bielanach - poinformowali w środę twórcy placówki.
Będzie ona połączeniem skomputeryzowanej biblioteki i centrum edukacyjnego, wyposażonego w stanowiska do samodzielnej nauki, przeprowadzania eksperymentów i twórczej zabawy.

W Radzie Programowej Mediateki zasiedli m.in.: historyk sztuki Anda Rottenberg, reżyser filmowy Jerzy Bogajewicz (Yurek Bogayevicz), dziennikarze Jacek Żakowski i Hirek Wrona oraz profesorowie Andrzej Rabczenko i Marek Hołyński.

- Centrum będzie działało przez siedem dni w tygodniu, w godz. 10-21, w budynku przy ul. Szegedyńskiej 13a. W gmachu tym 1500 metrów kw. powierzchni zaadaptowano na działalność Mediateki - wyjaśnił na środowej konferencji prasowej w Warszawie pomysłodawca Mediateki Start-Meta, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.

Jak powiedział, rozpoczęcie działalności placówki "planowane jest wstępnie na okolice 15 września".

Utworzenie i wyposażenie Mediateki zostało sfinansowane z budżetu dzielnicy Bielany; koszt przedsięwzięcia to 15 mln zł - poinformował Pietruczuk. W centrum będą stworzone udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - zapewnił.

Placówka ma udostępniać ok. 55 tys. książek oraz 5 tysięcy multimediów: filmów, płyt, gier komputerowych. Elementami Mediateki staną się "Sala Kinoffa", IQ Ring, E-Galeria i "Wykrzyknik".

- IQ Ring będzie +bokserskim ringiem+, gdzie zaproszeni goście walczyć będą na argumenty, a nie na pięści. Zmagania uczestników IQ Ring będą transmitowane na żywo w internecie, w specjalnym serwisie - wyjaśnili twórcy centrum.

W E-Galerii - platformie opartej na systemie komputerowym oraz umieszczonych w wielu miejscach wyświetlaczach LCD - możliwe będzie z kolei przeprowadzenie interaktywnych prezentacji.

"Wykrzyknik" ma być specjalnym miejscem, w którym ludzie odwiedzający centrum będą mogli zmierzyć poziom swoich negatywnych emocji. Miejsce to ma zachęcać osoby odwiedzające centrum do wykrzyczenia swoich problemów, frustracji i napięć - wyrzucenia ich z siebie.

Integralną częścią Mediateki będzie MultiCentrum - interaktywne centrum edukacji, wyposażone w stanowiska wykorzystujące nowe technologie, specjalistyczne programy i nowoczesne pomoce naukowe, m.in.: specjalny warsztat do nauki języków obcych.

W multimedialnej pracowni plastycznej MultiArts możliwe będzie m.in. tworzenie za pomocą komputera własnych prac plastycznych, krótkich filmów, animacji. Pracownia MultiMusic ułatwi tworzenie własnej muzyki przy użyciu multimedialnych instrumentów, współpracujących z systemem komputerowym.

Będzie też w centrum miejsce o nazwie MultiScience&MultiTech, które pozwoli uczniom poznać świat robotyki. "Wykorzystując znajdujące się w MultiCentrum roboty, uczestnicy warsztatów poznają ich działanie oraz zastosowanie w przemyśle" - wyjaśnili założyciele placówki.

- Ideą naszej instytucji jest wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań edukacyjnych wspierających rozwój młodego pokolenia Polaków - podkreślił Pietruczuk.

Jak mówił, działalność Mediateki ma wpisać się w nurt budowania społeczeństwa nowoczesnego, innowacyjnego, przedsiębiorczego oraz - w nurt dążący do kształtowania świadomości potrzeby innowacji.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.