PARTNER PORTALU
  • BGK

WCAG 2.0: jest problem z dostosowaniem serwisów dla niepełnosprawnych

  • Bartosz Dyląg    8 kwietnia 2015 - 15:42
WCAG 2.0: jest problem z dostosowaniem serwisów dla niepełnosprawnych
80 proc. serwisów www adaministracji publicznej nie spełnia minimalnych wymogów dostępności. Fot. dostepnestrony.pl

- Funkcjonuje ponad 4 tys. stron gov.pl. Konieczne jest dokonanie ich audytu, redukcja niepotrzebnych i rozpoczęcie prac nad ujednoliceniem systemu komunikowania się rządu z obywatelami – mówi Szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności do 30 maja 2015 r. serwisy powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Na ten moment wygląda to bardzo źle. Ponad 80 proc. analizowanych przez Fundację Widzialni serwisów www nie spełnia minimalnych wymogów dostępności.

Szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel zauważa, że funkcjonuje ponad 4 tys. stron gov.pl. Konieczne jej zdaniem jest dokonanie ich audytu, redukcja niepotrzebnych i rozpoczęcie prac nad ujednoliceniem systemu komunikowania się rządu z obywatelami. Rząd chce pozyskać na ten cel środki europejskie.

Claudia Torres-Bartyzel dodaje, że niektóre z tych stron powstały jako strony projektowe. Dany urząd miał projekt EFS i stworzył stronę, na części z nich nic się nie dzieje.

- Wśród tych 4 tys. stron mamy bardzo potrzebne strony, tematycznie interesujące dla obywatela czy przedsiębiorcy, mamy jednak także takie, które po prostu istnieją, tworząc znacznie większy szum informacyjny, niż byśmy chcieli – analizuje Claudia Torres-Bartyzel.

Monika Dziadkowiec, dyrektor Departamentu Służby Cywilnej KPRM zauważa, że na stronach ministerstw widać sporą poprawę, www m.in.: MAC, MF, MSW otrzymały od Fundację Widzialni po raz pierwszy oceny dobre. Widać też, że nowe serwisy są projektowane tak, by nie trzeba było ich dostosowywać.

- Nie wszystko da się zrobić od razu, czasami jest to związane z kosztami. Mniejsze jednostki robią to chałupniczo i we własnym zakresie poprawiają swoje strony – mówi Monika Dziadkowiec.

Postępy we wdrażaniu dostępności stron internetowych administracji publicznej

Fundacja Widzialni, która analizuje serwisy www administracji publicznej zauważa, że choć ich dostępność od 2013 roku wzrosła z 1,7 proc. do 12,8 proc., wiele jest jeszcze do zrobienia.

Artur Marcinkowski, przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, podkreśla, że dostępność w Polsce dopiero się kształtuje, kształtuje się też rynek. Jak mówi, w kontekście nowej perspektywy unijnej, gdzie wszystkie produkty cyfrowe będą podlegały rygorom dostępności, musimy rozpocząć dyskusję na temat jakości usług oraz metodologii badań i monitoringu.

Według Tomasza Napiórkowskiego z MAC kluczowe jest zwiększanie świadomości wśród twórców stron www i zmiana ich sposobu myślenia. Zagadnienia dostępności powinny być powszechnie znane i stosowane już na etapie tworzenia treści i stron internetowych, tak by były one powszechnie i w pełni dostępne.

Kluczem do sukcesu w zwiększaniu dostępności stron internetowych ma być edukacja, wyposażenie jednostek realizujących zadania publiczne w odpowiednie narzędzia oraz współpraca z ekspertami.

Przykładem ułatwiającym wdrażanie rozporządzenia z 2012 r. m.in. w jednostkach podległych samorządom jest współfinansowana przez MAC Polska Akademia Dostępności (PAD), platforma edukacyjno-narzędziowa całkowicie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To pierwszy CMS, który umożliwia pracę na nim także osobom niewidomym i z niepełnosprawnością ruchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.