PARTNER PORTALU
  • BGK

Wdrożenie budżetu zadaniowego zagrożone?

  • RAF    19 listopada 2010 - 14:34
Wdrożenie budżetu zadaniowego zagrożone?

Przejście samorządów na zadaniowy budżet to także poważna operacja informatyczna. Problemem będzie więc zintegrowanie systemów finansowo-księgowych. Doliczono się aż 150 producentów takiego oprogramowania, z którego korzystają jednostki.
Ministerstwo Finansów opublikowało raport z analizy systemów finansowo-księgowych w jednostkach budżetowych. Zbadano dostosowanie ich funkcjonalności do obsługi środków budżetowych w ujęciu zadaniowym. Okazało się, że nie wszystkie stosowane w poszczególnych jednostkach programy są przygotowane do realizacji tego zadania. Pojawiły się wątpliwości, czy w planowanym terminie uda się je dostosować do nowych wymagań. 

Raport Ministerstwa opiera się na rozbudowanej ankiecie przeprowadzonej w lipcu tego roku, która badała działające obecnie w jednostkach sektora finansów publicznych systemów finansowo-księgowych (FK) ich dostosowanie do realizacji założeń budżetu zadaniowego. Wzięto pod uwagę funkcjonalność w zakresie analityki operacji księgowych, możliwości raportowania i eksportu danych, ale także dane o sposobie utrzymania systemu i możliwości jego modyfikacji.

Wyniki ankiety pokazują wielką różnorodność w stosowaniu oprogramowania FK, doliczono się ponad 150 producentów oprogramowania. W przypadku wielu systemów okazało się, że nie są wystarczająco dobrze dostosowane do realizacji budżetu zadaniowego, niezbędne zatem będą stosowne modyfikacje lub nawet zmiana oprogramowania. Konieczne do wprowadzenia aktualizacje i przeprojektowania dotyczą np. sprawozdawczości, księgowania i planowania. Dostrzeżono też problemy ze zbyt małą elastycznością analityki konta, brakiem integracji z systemem TREZOR, czy brakiem dostępu do aktualnych słowników klasyfikacji budżetowej.

Walka z czasem

Wprowadzanie nowego podejścia do projektowania budżetu w Polsce zaplanowano na lata 2008-2015, natomiast rok 2013 to moment wdrożenia systemu informatycznego przystosowanego do nowych założeń. - Jak wynika z raportu Ministerstwa Finansów zrealizowanie zadania w terminie możliwe będzie tylko dzięki szybkiemu wyborowi i rozstrzygnięciu przetargu na najlepsze rozwiązanie dla jednostek centralnych, natomiast na udostepnienie systemu podrzędnym jednostkom na pewno przeznaczyć trzeba będzie kolejnych kilka lat - mówi Marceli Frączek z firmy QNT Systemy Informatyczne, która - jak wynika z raportu - oferuje jeden z najpopularniejszych na rynku systemów do stosowania zasad budżetu zadaniowego.

Dlaczego budżet zadaniowy?

Nowa metoda zarządzania finansami publicznymi uważana jest za efektywniejszą i bardziej przejrzystą, przewagą nad budżetem tradycyjnym jest tu cześć zadaniowa – informująca o celach wydatków publicznych i ich efektach. Wydatki przypisane są określonym zadaniom i możliwe jest skuteczne zarządzanie nimi zarówno na etapie tworzenia, jak i realizacji budżetu. Realizując budżet zadaniowy, możliwe jest stworzenie hierarchii zadań koniecznych do osiągnięcia celów oraz mierzenie stopnia, w jakim zostały wykonane. Dzięki monitorowaniu i ewaluacji zadań, nabywane są informacje podnoszące jakość planów budżetowych na kolejne lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KURKA & ZĄBEK, 2010-11-19 17:41:31

    jAK ZWYKLE TRZEBA LUDZIOM SKOMPLIKOWAĆ ŻYCIE