PARTNER PORTALU
  • BGK

Według NIK system e-administracji padł

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    13 grudnia 2011 - 07:03
Według NIK system e-administracji padł

NIK prowadzi audyt wdrażania e-administracji. Do końca roku ma wziąć pod lupę 62 urzędy – m.in. ministerstwa, sądy, urzędy gmin.
„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do kilkunastu protokołów zakończonych już kontroli, z których wynika, że z 28 planowanych projektów w miarę sprawnie działa tylko 5, a reszta – w zasadzie leży.

W ramach audytu Najwyższa Izba Kontroli do końca roku ma wziąć pod lupę 62 urzędy – m.in. ministerstwa, sądy, urzędy gmin.

„Większość z zadań e-administracji niestety żyje własnym życiem. Mimo obietnic, że będzie można sprawnie wydawać dokumenty, rejestrować działalność gospodarczą czy poszukiwać pracy, przeciętny człowiek nie widzi udogodnień” – mówi Wiesław Paluszyński, członek Rady Informatyzacji przy MSWiA.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, informatyzacja polskiej administracji w latach 2007-2010 miała kosztować 2,5 mld zł, ale plan nie został wykonany, a w nieskoordynowanych projektach utopiono setki milionów złotych. Teraz trzeba wydać kolejne 6 mld zł, by zadziałało to, co miało już funkcjonować – stwierdza dziennik.

NIK na razie nie jest w stanie oszacować ile straciliśmy z powodu chaotycznego wprowadzania informatyzacji, bo nikt nie rozliczył się z planu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2011-12-17 09:46:23

    "byndyckie' bym opuściła aby o 6-ej rano ... natomiast co do reszty, strzał w "10"
  • airfox, 2011-12-15 12:39:54

    To jest sztuka- roztrwonić 2,5 mld i jeszcze dostać 6 mld na poprawki. Państwo bandyckie w istocie działalności! Wciąż sprawdza się znane powiedzenie: administracja zawsze sama wytwarza sobie pracę. Nam, zwykłym ludziom nie jest do niczego potrzebna.