PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceminister cyfryzacji: 14 ofert w przetargu na urządzenia do budowy OSE

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 15:23
Wiceminister cyfryzacji: 14 ofert w przetargu na urządzenia do budowy OSE
Do 2020 r. do OSE mają być podłączone wszystkie szkoły. (Fot. Pixabay)

14 podmiotów złożyło oferty w przetargu na zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół w ramach budowy szkolnych sieci dostępowych Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) - poinformował w czwartek (12.04) wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.
  • OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej komercyjnie i z dofinansowaniem z funduszy publicznych, w szczególności z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
  • W kraju działa około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych w 19,5 tys. miejsc.
  •  Do 2020 r. do OSE mają być podłączone wszystkie szkoły.

 

Wiceminister przedstawiał informację o pracach nad OSE na posiedzeniu sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), obejmującego wszystkie szkoły w kraju, od września rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do szybkiego internetu.

OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej komercyjnie i z dofinansowaniem z funduszy publicznych, w szczególności z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Sieć będzie obsługiwana przez Naukową Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut Badawczy (NASK - PIB). NASK będzie odpowiadał za jej utrzymanie i dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa oraz za dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie w kształceniu umiejętności cyfrowych. Koszty działania operatora OSE będą pokrywane z budżetu państwa i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POPC.

Mówiąc o haromonogramie prac nad OSE, Okoński poinformował, że NASK prowadzi przetarg na zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół. - Wczoraj (11.04) minął termin składania ofert. Mamy złożone oferty od 14 podmiotów - podał wiceminister cyfryzacji.

Zamówienie przetargowe obejmuje zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół i świadczenie gwarancji przez pięć lat, dostarczenie licencji na oprogramowanie niezbędne do funkcjonowania urządzeń i odpowiedni instruktaż. Zamawiający podzielił zamówienia na części: urządzenia brzegowe (CPE), przełączniki sieci lokalnej (SW) oraz punkty dostępowe WLAN (AP).

- Po wyborze najkorzystniejszych (ofert) NASK będzie mógł przygotować pierwszy dokładny harmonogram podłączania szkół do OSE - powiedział Okoński.

W kraju działa około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych w 19,5 tys. miejsc. Wiceminister przypomniał, że zgodnie z ramowym planem - wynikającym z ustawy o OSE - w 2018 roku podłączenie powinno uzyskać 1,5 tys. miejsc. W 2019 r. planowane jest podłączenie kolejnych ponad 12 tys. miejsc. Do 2020 r. do OSE mają być podłączone wszystkie szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.