PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej czasu na internetowe oferty

  • PAP    5 października 2012 - 15:44
Więcej czasu na internetowe oferty

Do 24 października władze województwa przedłużyły termin na składanie ofert w przetargu na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem – poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.
Przetargowe oferty miały być złożone do 26 września, jednak termin został wydłużony ze względu na konieczność zmiany treści w specyfikacji istotnych warunków zamówienia w tym przetargu – wyjaśnił rzecznik.

Czytaj też: Internet dla jst powinien być bezpłatny?

Sieć szerokopasmowego internetu ma powstać w ramach projektu realizowanego z dofinansowaniem z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu to około 252,3 mln zł. Samorząd województwa podlaskiego przetarg na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu ogłosił pod koniec sierpnia.

Czytaj też: Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

Jak wcześniej informowali odpowiedzialni za projekt urzędnicy z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, władze województwa chciałyby rozstrzygnąć przetarg do końca 2012 r. Czas jest ważny, gdyż żeby unijna dotacja nie przepadła, inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do 2015 r.

Budowa szerokopasmowego internetu ma być przeprowadzona w pięciu regionach korzystających z dotacji z UE ze specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. – 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki to dotacja z budżetu państwa.

W Podlaskiem projekt ma sprawić, że 90 proc. mieszkańców województwa i wszystkie instytucje publiczne w regionie będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu. W regionie ma powstać blisko 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie.

Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów – centrów dystrybucyjnych. Internet ma dotrzeć głównie tam, gdzie nie ma go do tej pory, ze względu na małą opłacalność doprowadzenia infrastruktury przez operatorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.