PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej czasu na internetowe oferty

  • PAP    5 października 2012 - 15:44
Więcej czasu na internetowe oferty

Do 24 października władze województwa przedłużyły termin na składanie ofert w przetargu na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem – poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.
Przetargowe oferty miały być złożone do 26 września, jednak termin został wydłużony ze względu na konieczność zmiany treści w specyfikacji istotnych warunków zamówienia w tym przetargu – wyjaśnił rzecznik.

Czytaj też: Internet dla jst powinien być bezpłatny?

Sieć szerokopasmowego internetu ma powstać w ramach projektu realizowanego z dofinansowaniem z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu to około 252,3 mln zł. Samorząd województwa podlaskiego przetarg na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu ogłosił pod koniec sierpnia.

Czytaj też: Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

Jak wcześniej informowali odpowiedzialni za projekt urzędnicy z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, władze województwa chciałyby rozstrzygnąć przetarg do końca 2012 r. Czas jest ważny, gdyż żeby unijna dotacja nie przepadła, inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do 2015 r.

Budowa szerokopasmowego internetu ma być przeprowadzona w pięciu regionach korzystających z dotacji z UE ze specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. – 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki to dotacja z budżetu państwa.

W Podlaskiem projekt ma sprawić, że 90 proc. mieszkańców województwa i wszystkie instytucje publiczne w regionie będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu. W regionie ma powstać blisko 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie.

Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów – centrów dystrybucyjnych. Internet ma dotrzeć głównie tam, gdzie nie ma go do tej pory, ze względu na małą opłacalność doprowadzenia infrastruktury przez operatorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.