PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej internetowych nadajników na wsiach i w małych miastach

  • AW    15 lutego 2013 - 09:59
Więcej internetowych nadajników na wsiach i w małych miastach

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnęła przetarg na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu. W ciągu 2 lat przynajmniej połowa nowych nadajników ma powstać na terenach wsi i małych miast.
Jak podaje UKE, w przetargu najwyżej ocenione zostały oferty P4 Sp. z o.o. i Polskiej Telefonii Cyfrowej S.A.Budżet Państwa z tytułu opłat za dokonanie rezerwacji częstotliwości może zasilić kwota ponad 950 mln złotych.

Częstotliwości z pasma 1800 MHz stanowią bardzo cenne zasoby, przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r.- informuje prezes UKE. - Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego internetu i transmisji danych. Posłużą także do zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na rynku szybkiego Internetu najpóźniej za 12 miesięcy pojawią się nowi gracze, dzięki czemu zaostrzy się konkurencja, a nowoczesne usługi telekomunikacyjne będą bardziej dostępne. Konsument zyska możliwość wyboru spośród kilku dostępnych na rynku ofert.

Szerszy dostęp do technologii szybkiego mobilnego Internetu pozwoli również w znacznym stopniu ograniczyć zjawisko wykluczenia cyfrowego, zwłaszcza na tych obszarach, gdzie inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną wymagają dużych nakładów i czasu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.