PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej umów na Internet na ostatniej mili

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 maja 2011 - 06:24
Więcej umów na Internet na ostatniej mili

Przyspieszyło rozdzielanie dotacji na Internet na obszarach, gdzie budowa sieci nie jest uzasadniona ekonomicznie. W ostatnich dwóch miesiącach podpisano więcej umów niż od 2007 r. do lutego tego roku.
Choć wartość (122,6 mln zł) zawartych już 123 kontraktów jest wciąż niewielka w stosunku do budżetu, który wynosi 788 mln zł, to widać, że podział tych dotacji wreszcie przyspieszył. To pieniądze z programu „Innowacyjna gospodarka” na zapewnienie dostępu do Internetu ostatecznym użytkownikom na ostatniej mili, czyli na obszarach, gdzie nie jest to uzasadnione ekonomicznie – podaje „Rzeczpospolita”.

O te granty ubiegają się małe i średnie firmy oraz organizacje pozarządowe typu non profit. Budują one sieci dostępowe do Internetu. Inwestują tylko na obszarach, na których prowadzenie działalności telekomunikacyjnej na zasadach rynkowych jest nieopłacalne z przyczyn finansowych. To tzw. białe i szare obszary.

Czytaj też: Szybki Internet coraz bliżej, ale wciąż daleko

Rozdzielanie tych pieniędzy przebiega znacznie wolniej niż w pozostałych częściach „Innowacyjnej gospodarki”. Wynika to m.in. stąd, że przed podziałem tych pieniędzy trzeba było zinwentaryzować zasoby sieci telekomunikacyjnych. Część urzędów marszałkowskich zakończyła ją dopiero w ubiegłym roku.

Czytaj też: Internet za 300 mln euro

Zainteresowanie tymi dotacjami rośnie. W 2010 r. złożono aż 463 wnioski. Ponad 300 czeka na zakończenie oceny – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.