PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieś dostanie sieć

  • PAP    15 października 2010 - 10:04
Wieś dostanie sieć

30 mln zł ma kosztować projekt, który da dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom powiatów łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego. Większość kosztów pokryją fundusze unijne.
Realizacja projektu już się rozpoczęła. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę infrastruktury. Wszystko będzie gotowe w kwietniu 2012 r.

Projekt „Wirtualny powiat III” zakłada zbudowanie sieci regionalnej z centrum zarządzania oraz 19 stacjami bazowymi. Powstanie też 260 hot spotów. Sygnał Internetu światłowodami i drogą radiową dotrze do 350 miejscowości zamieszkanych przez 173 tys. osób.

„Umożliwimy dostęp do internetu wszystkim mieszkańcom na terenie tych trzech powiatów, nawet w najmniejszych miejscowościach, położonych wśród lasów, gdzie komercyjnym firmom nie opłaca się budować sieci” – zapewnia Małgorzata Kolary-Woźniak ze starostwa w Łęcznej, które koordynuje prace.

Mieszkańcy będą musieli płacić za Internet, ale na obszarach wiejskich powstanie ponad 100 publicznych bezpłatnych punktów. Bezpłatny dostęp ma być też w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Projekt przewiduje ponadto zakup sprzętu i odpowiednich programów w celu przygotowania instytucji publicznych do wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, tworzenia baz danych i załatwiania spraw mieszkańców przez Internet.

Koszty projektu wyniosą 30 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z regionalnego programu operacyjnego. Pozostałą część sfinansują samorządy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.