PARTNER PORTALU
  • BGK

Wilno uruchomiło portal miasta w wersji dla Polaków - w języku polskim

  • PAP/AT    29 marca 2016 - 20:00
Wilno uruchomiło portal miasta w wersji dla Polaków - w języku polskim
Strony internetowe w językach polskim, rosyjskim i angielskim są mniej rozbudowane niż strony w języku państwowym - litewskim (Wilno, fot.youtube.com)

• Samorząd miasta Wilna uruchomił polską i rosyjską wersję językową swej strony internetowej vilnius.lt.
• Zrobiono to, uwzględniając potrzeby dwóch największych mniejszości narodowych mieszkających w Wilnie: Polaków i Rosjan.
Dotąd portal stołeczny funkcjonował w językach litewski i angielskim.

"Wilno jest miastem wielonarodowych i chcemy, by każdy czuł się tu jak w domu" - mówi mer Wilna Remigijus Szimaszius.

Strony internetowe w językach polskim, rosyjskim i angielskim są mniej rozbudowane niż strony w języku państwowym - litewskim. Znajdziemy tu informacje o najważniejszych wydarzeniach w mieście, pracy urzędu miasta, podstawowe fakty i liczby dotyczące Wilna, a także historię samorządności od przyznania Wilnu w 1387 r. praw magdeburskich przez Władysława Jagiełłę do dnia dzisiejszego.

Od lipca ubiegłego roku interesanci samorządu wileńskiego są też obsługiwani w czterech językach. Na okienkach są tablice z flagami oznaczającymi języki, którymi się posługuje urzędnik.

Według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w 2011 r. w Wilnie, liczącym ponad pół miliona mieszkańców, żyją przedstawiciele 128 narodowości. Zdecydowaną większość stanowią Litwini - około 63,2 proc., Polacy - 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini - 3,5 proc., Ukraińcy - 1 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.