PARTNER PORTALU
  • BGK

Wirtualne muzeum za pieniądze z UE

  • AT    21 sierpnia 2012 - 17:54
Wirtualne muzeum za pieniądze z UE

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstanie Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków. Przedsięwzięcie, którego finał jest zaplanowany na koniec 2013 roku, realizuje jeleniogórski magistrat wraz z tamtejszym Muzeum Przyrodniczym.
Specjalnie stworzona strona internetowa umożliwi spacery on-line po 20 wybranych obiektach sztuki baroku z różnych miejscowości Dolnego Śląska: z Lubiąża, Jeleniej Góry, Wrocławia, Krzeszowa, Lubomierza, Legnickiego Pola, Maciejowca, Starych Bogaczowic, Wojciechowa i zamku Książ. Po wybraniu zabytku będziemy mogli zwiedzić wirtualnie jego wnętrze oraz – dzięki zbliżeniom – dokładnie obejrzeć poszczególne freski.

Czytaj też: Wirtualne wędrówki zachętą dla turystów

Jednak przedsięwzięcie nie ma tylko celu rozrywkowego. Aby muzeum powstało, najpierw historycy sztuki przeprowadzą dokładne badania. Każde malowidło zostanie sfotografowane i w cyfrowej wersji trafi do bazy danych o dolnośląskich zabytkach freskowych.

Jeśli komuś obraz na monitorze komputera nie wystarczy, a nie będzie miał czasu na podróż po całym Dolnym Śląsku, wystarczy, że wybierze się w jedno miejsce: do Jeleniej Góry. W zabytkowym Zespole Pocysterskim przy ul. P. Ściegiennego w Cieplicach powstanie wyjątkowa, multimedialna sala muzealna.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w postaci wirtualnych panoram specjalne projektory wyświetlą na ścianach obrazy, które połączą się ze sobą, tworząc wirtualną przestrzeń. Osoba zwiedzająca będzie miała możliwość wyboru wnętrza zabytku na specjalnym pulpicie – monitorze dotykowym i wyświetlenia go na wielkoformatowych ekranach, które stworzą złudzenie przebywania w obiekcie architektonicznym wśród barokowych malowideł.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków ma kosztować ok. 550 tys. zł, z czego ponad 380 tys. sfinansuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego (RPO WD). Utworzenie muzeum to tylko jeden z 26 projektów, które Zarząd Województwa Dolnośląskiego wybrał na początku sierpnia (7 sierpnia) do dofinansowania z RPO WD w wyniku kolejnego już konkursu o dotacje na wsparcie turystyki i kultury. Łączna wartość wszystkich wybranych projektów wynosi 20 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WD to 12,5 mln zł.

W konkursie można było zgłaszać do dofinansowania projekty dotyczące informatyzacji instytucji kultury oraz upowszechniania informacji o dziedzictwie przeszłości oraz o przedsięwzięciach jednostek kultury. Wybrane przez zarząd przedsięwzięcia obejmują m.in. informatyzację bibliotek, kin, ośrodków kultury, teatrów i muzeów, jak również upowszechnianie zasobów różnych placówek kulturalnych i naukowych, np. archiwum Polskiego Radia i Opery Wrocławskiej.

Pełna lista wybranych do unijnego współfinansowania projektów jest dostępna na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.