Wirtualne zwiedzanie cmentarzy w Krakowie

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przygotował interaktywną wirtualną mapę po zabytkowych nekropoliach.
Wirtualne zwiedzanie cmentarzy w Krakowie
Najbardziej malownicze zakątki cmentarzy będzie można obejrzeć nie wychodząc z domu – powiadomiła Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

„Jesienią wiele osób przychodzi na groby bliskich, ale też przychodzą po to, by podziwiać piękny jesienny krajobraz nekropolii. Cmentarze często odwiedzają wycieczki szkolne – bo tu przecież jest prawdziwa lekcja historii” – powiedziała Ćwikła.

Na internetowej mapie interesujące miejsca na cmentarzach zostały oznaczone kolorowymi numerami. Po kliknięciu na wybrany numer, internauta, w języku polskim i angielskim, widzi nazwę zabytkowego grobu lub pomnika, informację o nim oraz jego zdjęcie.

Wirtualny spacer jest możliwy po trzech krakowskich nekropoliach: Cmentarzu Rakowickim i jego części wojskowej, oraz po Starym i Nowym Cmentarzu Podgórskim.

Trasa spacerowa po Cmentarzu Rakowickim liczy 23 punkty. Zaczyna się przy najstarszych kwaterach cmentarza z tablicami epitafijnymi z I połowy XIX wieku, m.in. przy tablicy epitafijnej pierwszej pochowanej tu zmarłej – mieszczki Apolonii Bursikowej. Później są groby wybitnych krakowian, rodzinne grobowce mieszczan i arystokratów, a także pomniki poległych w walkach niepodległościowych. Spacer kończy się przy grobie noblistki Wisławy Szymborskiej.

Spacer po Cmentarzu Wojskowym, należącym do Cmentarza Rakowickiego, liczy osiem obiektów. Zwiedzanie zaczyna się przy kwaterze żołnierzy polskich i pomniku Armii „Kraków”, wokół którego spoczywają żołnierze polegli na ziemi krakowskiej w 1939 roku.

Na trasie są też groby żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Można również zobaczyć gdzie są pochowani rodzice i brat Karola Wojtyły. Finałem trasy jest grobowiec kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ojca Władysława Urgacza TJ i żołnierza Stefana Balickiego (pseudonim Bylina) – obaj byli ofiarami represji okresu stalinowskiego i zostali straceni w więzieniu Montelupich.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE