PARTNER PORTALU
  • BGK

Włamał się do Kancelarii Prezydenta

  • PAP/AW    14 marca 2013 - 15:20
Włamał się do Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta analizuje incydent hakerski dotyczący jej poczty elektronicznej - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii. Według portalu niezbędnik.pl ataku dokonała ta sama osoba, która włamała się też do sieci KPRM, MON i MSZ.
Portal niebezpiecznik.pl poinformował, że nastąpiło włamanie do sieci: Kancelarii Prezydenta, kancelarii premiera, MON i MSZ. Według portalu atakujący - haker o pseudonimie Alladyn2 - przejął skrzynkę b. szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego i wysyłał z niej zainfekowane wiadomości do innych instytucji rządowych.

"Kancelaria Prezydenta RP jest świadoma incydentu informatycznego związanego z bezpieczeństwem sieci teleinformatycznej KPRP na przestrzeni ostatnich 2 tygodni" - podało Biuro Prasowe KP w oświadczeniu.

"Dodatkowo informujemy, że obecnie trwa analiza incydentu dotyczącego poczty elektronicznej, która zawierała załącznik ze złośliwą zawartością" - czytamy w oświadczeniu.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta napisało też, że Alladyn2 "nie kontaktował się z Kancelarią Prezydenta RP w celu przekazania rekomendacji co do usunięcia błędów".

Za to Alladyn2 skontaktował się z portalem niebezpiecznik.pl. Alladyn2 przyznał, że to on stoi za obecnym włamaniem do KPRM i że udało mu się złamać zabezpieczenia także innych ministerstw: „Pragnąc uspokoić CERT oraz inne instytucje rządowe, uprzejmie informuję, że nie był to "state sponsored attack". Więc nie były to "chinole" i ich APT1 :) Rok temu się nie udało, tym razem KPRM zdobyty (inne ministerstwa też się załapały na niezamówiony test penetracyjny). Na razie trwa zacieranie śladów, ale za kilka dni pojawi się dowód, że nie był to tylko dostęp do poczty kilku pracowników :)„- napisał.

Alladyn2 wyjaśnia portalowi, że testuje bezpieczeństwo instytucji rządowych, bo chciałby, aby były one dobrze zabezpieczone. Alladyn2 dąży do tego, aby za rok, podczas kolejnej próby włamania (którą już teraz zapowiada), nie udało mu się dojść tak "głęboko" jak obecnie. Hackowanie, jak dodaje, przynosi mu "fun i doświadczenie".

Alladyn2 zapewnia, że "żadne wrażliwe dane nie opuściły sieci rządowych, chodziło tylko o sprawdzenie ich zabezpieczeń".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.