PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda ostrzega: w nocy silny mróz

  • GK    15 października 2013 - 08:46
Wojewoda ostrzega: w nocy silny mróz

„Wojewoda ostrzega: porywisty wiatr” – jeśli coś nam będzie grozić, na ekranach naszych telewizorów pojawią się takie i podobne komunikaty.
Precyzyjne docieranie z ostrzeżeniami o zagrożeniach jest możliwe dzięki temu, że przeszliśmy z analogowej na naziemną telewizję cyfrową. Jeśli coś złego się dzieje, można ludzi bezpośrednio ostrzec, przekazując komunikat wprost na telewizory. Bo telewizor zadziała jak smartfon, na który ściągnęliśmy sobie aplikację ostrzegawczą.

Umowę pilotażową systemu podpisali 14 października w imieniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wiceminister Roman Dmowski i prezes TVP Juliusz Braun.

Ostrzeganie na ekranie telewizora działa już w województwie lubuskim, które jest prekursorem we wdrażaniu tej funkcji (lubuskie pierwsze przeszło przed rokiem na naziemną telewizję cyfrową). Nowy system działa tu już od czerwca i komunikaty ostrzegawcze nadawane były już 41 razy. Wcześniej w województwie ruszyła aplikacja na smartfony (E-Lubuskie). Podobne aplikacje pojawią się też dla innych regionów kraju.

Na telewizorach mieszkańców woj.lubuskiego pojawiły się dotychczas:

  • 13 razy ostrzeżenia meteorologiczne
  • raz - ostrzeżenia hydrologiczne
  • 27 razy - informacje drogowe (wypadki, utrudnienia, korki)

Teraz nowa usługa publiczna swoim zasięgiem obejmie stopniowo cały kraj.

- Dziś rozpoczynamy kolejny ważny etap budowy systemu ostrzegania. Testy w województwie lubuskim potwierdziły sens tego rozwiązania. Dzięki podpisaniu tej umowy będzie można rozszerzyć system na cały kraj. W przypadku katastrof o dużym zasięgu terytorialnym szybkie i skuteczne dotarcie z informacją do mieszkańców ma fundamentalne znaczenie - powiedział minister Dmowski.

Prezes Braun zwrócił uwagę na nowe funkcje TVP: Jest to dobry przykład współpracy telewizji publicznej z administracją rządową w wykonywaniu ważnych zadań. To jest jedno z misyjnych zadań telewizji publicznej: szybkie docieranie do obywateli z informacją w sytuacjach kryzysowych - podkreślił.

Z nowego systemu ostrzegania skorzystają przede wszystkim z niej osoby, które odbierają sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Odbieranie ostrzeżeń będzie też możliwe w telewizji kablowej. Natomiast w satelitarnych platformach cyfrowych napisów ostrzegających nie będzie, ponieważ te sygnały nie są regionalizowane - nadawany jest jeden sygnał dla całej Polski (ewentualnie sygnał TVP Warszawa, ale dostępny w całym kraju, co oznacza, że mija się z celem nadawanie tam ostrzeżeń dla Mazowsza).

Wdrażanie nowej usługi rozpocznie się od pilotażu, podczas którego dopracowywane będą szczegóły rozwiązań.

Komunikaty pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. Początkowo, w okresie pilotażu, zobaczymy ostrzeżenie podczas oglądania programów regionalnych TVP (np. TVP Poznań), później - na wszystkich kanałach telewizji publicznej, dostępnych na tzw. trzecim multipleksie (TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia).

Komunikaty będą zwięzłe i będą odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. A w telewizorach najnowszych, dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.