PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: portal PLIP, czyli miejskie podatki przez internet

  • pt    4 sierpnia 2015 - 09:22
Wrocław: portal PLIP, czyli miejskie podatki przez internet

Wrocław jako pierwszy uruchomił miejski portal informacyjno-płatniczy

Od 30 lipca wrocławianie mogą skorzystać z nowego portalu informacyjno-płatniczego PLIP.  Za jego pomocą można sprawdzić np. wysokość podatku od nieruchomości i zapłacić go przez internet. W przyszłości serwis ma dawać możliwość zapłacenia należności za czynsz czy wywóz śmieci.
Rozwój internetu przyspieszył również kontakt podatników z urzędami skarbowymi czy miejskimi. Coraz popularniejsze jest składanie deklaracji podatkowych za pomocą sieci. Największym wyzwaniem ostatnich lat okazało się połączenie obliczenia wysokości podatku i jednoczesnej zapłaty przez internet. Było to niemożliwe z powodu braku dostępu do danych urzędu.

– Jako pierwsi chcemy to zmienić. Wrocław przygotował portal informacyjno-płatniczy PLIP, który umożliwia mieszkańcom uzyskanie pełnej informacji o ich zobowiązaniach podatkowych oraz zapłatę należności przez internet – wyjaśnia skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Dodaje, że podobnie jak w każdym sklepie internetowym, PLIP umożliwia internetowe regulowanie należności za pośrednictwem przelewu z banku klienta oraz zapłatę za pomocą posiadanych kart płatniczych.

– To przyjazne mieszkańcom narzędzie ułatwi proces zapłaty, gdyż wszystkie niezbędne dane zostaną wypełnione automatycznie, co jednocześnie zminimalizuje błędy, pojawiające się czasem przy ręcznym wypełnianiu przelewów podatkowych – przekonuje skarbnik Wrocławia.

Z PLIP-em szybciej

Dziś wrocławianie o wysokości kwoty rocznego podatku od nieruchomości za dany rok dowiadują się po otrzymaniu listu najczęściej na przełomie lutego i marca. –Informacja o wysokości podatku do zapłaty będzie dostępna znacznie wcześniej, bo już w chwili wydania decyzji podatkowej przez urząd. Wystarczy zalogować się na Portal Informacyjno-Płatniczym PLIP – wyjaśniają urzędnicy.
Co można opłacić w systemie PLIP?

Podatki lokalne, w tym:

• podatek od nieruchomości od osób fizycznych;

• podatek rolny od osób fizycznych;

• podatek leśny od osób fizycznych;

• łączne zobowiązanie pieniężne;

• podatek od środków transportowych od osób fizycznych.

W przyszłości portal ma umożliwić dostęp do większości płatności, m.in. za czynsz czy wywóz śmieci.

Jak działa PLIP?

Informacja o aktualnych zobowiązaniach mieszkańca pobierana jest z systemu finansowo-księgowego miasta.

Użytkownik ma możliwość wybrania konkretnej płatności, które chce uregulować za pomocą portalu. Znajdzie tu również informacje o tym, czy w stosunku do nich rozpoczął się proces windykacji.

System PLIP wykorzystuje dane objęte tajemnicą skarbową i zawiera dane osobowe, dlatego musi być odpowiednio zabezpieczony. Dlatego, aby skorzystać z portalu, konieczna jest weryfikacja mieszkańca, wymagająca posiadanie profilu na platformie ePUAP i założenie konta w PLIP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.