PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy: Pieniądze na innowacje to za mało. Młodych trzeba nauczyć nimi zarządzać

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    5 października 2017 - 13:00
Wschodni Kongres Gospodarczy: Pieniądze na innowacje to za mało. Młodych trzeba nauczyć nimi zarządzać
W Kieleckim Parku Technologicznym znajduje się m.in. Centrum Druku 3D (fot.technopark.kielce.pl)

Ścisła współpraca samorządu i biznesu, zmiany legislacyjne ułatwiające pracę parkom naukowo-technologicznym oraz wsparcie, które nie opiera się jedynie na dawaniu pieniędzy. To przepis na pobudzenie innowacyjności w Polsce Wschodniej.
• - Sztuczne pompowanie pieniędzy niepotrzebnie rozpieszcza – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. 

• Tylko dobra współpraca samorządu i biznesu pozwoli na optymalne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w naszych miastach.

• By tak się stało, musi zmienić się model oraz struktura dotowania. – Powinniśmy przekazywać nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim wiedzę i doświadczenie – komentuje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

******

Dogonić średnią krajową. To, zdaniem Andrzeja Parafiniuka, prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego cel, jaki stoi przed młodymi, pomysłowymi i przedsiębiorczymi ludźmi z Polski Wschodniej, którzy chcą wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Pierwsze kroki w tym kierunku region już wykonał, jednak – zdaniem ekspertów – problemy, które mogą ten wyścig spowolnić, znajdziemy na wielu płaszczyznach. 

Roszczeniowi, bez pokory 

Dawid Cycoń, prezes ML System, przyznaje wprost – dotacje, jakie w ostatnich latach zaczęły płynąć na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, w wielu przypadkach niepotrzebnie rozpieszczają obiecujących przedsiębiorców.

- Do mojej firmy przychodzą ludzie "napompowani" tym, że wszędzie dostaną pieniądze na rozwój start-upów (obecnie z różnych źródeł na ten cel trafia ok. 3 mld zł - przyp. red). Nieraz mają świetne pomysły, ale domagają się pieniędzy na ich realizację. To tak nie działa – zaznacza Cycoń.

Podobne zdanie ma Adam Gardocki, partner zarządzający na region BiałystokLublin w Inkubatory AIP. - Ludzie, którzy chcą rozpocząć biznes, mają bardzo roszczeniowe podejście. Przychodzą i od ręki domagają się pieniędzy na start. Jednak do wykładania własnych środków nie są już tak skorzy - komentuje Gardocki.

Uważa, że do pobudzenia innowacyjności nie tylko w Polsce Wschodniej, ale też w całym kraju, nie wystarczą same pieniądze. - Nie rozwiążą wszystkich problemów. Istotna jest też kwestia wsparcia merytorycznego. Jeśli damy ogromne pieniądze osobie, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z biznesem, nie będzie wiedziała, jak je wydawać. Przeje je, zamiast dobrze zainwestować - komentuje przedstawiciel Inkubatorów AIP. 

Gardocki wskazuje też, że bardzo szeroka dostępność wparcia m.in. ze środków unijnych spowodowała, że spojrzenie na przedsiębiorczość zostało nieco wypaczone. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.