PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszystkie umowy urzędu miasta będą publikowane

  • PAP    18 lipca 2014 - 17:34
Wszystkie umowy urzędu miasta będą publikowane

Informacje o wszystkich umowach zawieranych przez urząd miasta w Lublinie będą publikowane w specjalnym rejestrze na stronie internetowej BIP. Ma to m.in. ułatwić mieszkańcom orientację, na co wydawane są publiczne pieniądze.
"Bardzo ważna jest dla nas zasada jawności i transparentności tego, co robimy. Samorząd nie ma nic do ukrycia" - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rejestr ma być publikowany od 1 sierpnia na stronie internetowej urzędu miasta w Biuletynie Informacji Publicznej http://www.bip.lublin.eu/. Będą w nim podawane m.in. informacje o kontrahencie, przedmiocie i wartości umowy, z uwzględnieniem ograniczeń nakładanych przez ustawę o ochronie danych osobowych. Stopniowo ma być uzupełniany o wcześniej zawarte tegoroczne kontrakty. Lubelski urząd miasta zawiera rocznie około 4-5 tys. umów.

Utworzenie rejestru jest reakcją na rosnącą liczbę wniosków skierowanych do urzędu miasta o udostępnienie informacji publicznej. W 2011 r. tych wniosków było 72, w 2012 r. - 155, w 2013 - 264, a w tym roku już 166. "Spodziewamy się, że w całym bieżącym roku liczba tych wniosków przekroczy 300" - ocenił Żuk.

Żuk podkreślił, że traktuje te wnioski jako "ważny przejaw aktywności obywatelskiej" i zależy mu na tym, aby ta aktywność była jak największa. Zaznaczył przy tym, że przygotowanie odpowiedzi na niektóre wnioski wymaga bardzo dużo pracy urzędników, w przypadku szeroko zakreślonych zapytań. Podał przykład Fundacji Wolności, która wnioskowała o udostępnienie informacji o umowach zawartych przez urząd w ciągu kilku lat.

Inne pytanie zadane przez jednego z mieszkańców dotyczyło szczegółowych informacji o wyjazdach służbowych wszystkich urzędników w latach 2010-2014. "To jest 8 tys. wyjazdów. Na przygotowanie informacji dotyczących jednego wyjazdu służbowego w formie żądanej przez wnioskodawcę trzeba poświęcić około 20 minut. Gdyby przygotowaniem odpowiedzi zajmował się jeden urzędnik, zajęłoby mu to ponad rok. My to zrobimy, ale trzeba pamiętać, że to kosztuje" - tłumaczył Żuk i apelował o zawężanie pytań do kwestii, które rzeczywiście interesują mieszkańców.

W osobnym rejestrze, także od 1 sierpnia, mają być publikowane wnioski o udostępnienie informacji publicznej i odpowiedzi na nie.

W przyszłości urząd planuje też uruchomić kolejny rejestr, który będzie zawierał rozmaite ekspertyzy, opinie, raporty i inne opracowania dotyczące m.in. przygotowywanych inwestycji, ponieważ napływają wnioski o ich udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej. Żuk zaznaczył, że tego rodzaju materiały mogą być wykorzystane przez kancelarie prawne czy firmy doradcze w ich działalności komercyjnej. "Nie mamy na to wpływu, regulacja prawna jest taka, że musimy je udostępniać" - zauważył.

Prezes zarządu Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski powiedział PAP, że cieszy się z decyzji prezydenta. Podkreślił, że lubelski urząd miasta skrupulatnie odpowiadał na zadawane pytania. "Właśnie o to nam chodziło, o większą jawność. Publikowanie tych rejestrów ułatwi obywatelom dostęp do informacji, a też będzie korzystne dla urzędników, bo pomoże wykazać, że nie mają nic do ukrycia. W przypadku kolejnych pytań, będą mogli odsyłać do gotowych informacji na stronach internetowych BIP" - powiedział Jakubowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.