• PARTNERZY PORTALU

Wybiorą aplikacje przyjazne niepełnosprawnym

- Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.
Wybiorą aplikacje przyjazne niepełnosprawnym

Konkurs "Aplikacje bez barier" ma nagrodzić zarówno projekty aplikacji, które mogą pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić istniejące już aplikacje mobilne, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

"Często osoby projektujące strony internetowe lub aplikacje skupiają się na estetyce, a nie na użyteczności tych rozwiązań. Np. jest to kwestia kontrastu liter i tła danej strony www czy aplikacji. Często jest on tak delikatny, że utrudnia korzystanie osobom z dysfunkcją wzroku lub starszym. A przecież np. telefon komórkowy nie zawsze jest w idealnie naświetlonym miejscu, co utrudnia odczytanie informacji na ekranie. To brak świadomości nie tylko programistów, ale także osób, które opracowują projekty aplikacji" - powiedział Drozda.

Czytaj też: Sprawdzą instytucje kultury pod kątem niepełnosprawnych

Zaznaczył, że nie jest to problem o charakterze technicznym. "Właściwie trudno wskazać jakikolwiek system operacyjny czy producenta aplikacji, który nie byłby w stanie przystosować ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego w naszym konkursie chodzi przede wszystkim o świadomość - zarówno użytkowników, jak i wszelkich osób zainteresowanych rozwojem rynku aplikacji mobilnych, osób projektujących strony, odbiorców tych stron i przede wszystkim tych, które te strony zamawiają. Chcemy ich namawiać, żeby bardziej uczulały wykonawców na te kwestie, a nie skupiały się głównie na tym, żeby to ładnie wygadało i dobrze otwierało się na tablecie obsługiwanym przez osobę pełnosprawną" - podkreślił.

Drozda zwrócił uwagę, że np. aplikacje związane z nawigacją albo z przeglądaniem np. wydarzeń kulturalnych w danym mieście, szukaniem restauracji czy repertuaru kin, nie udostępniają informacji, czy te miejsca dostępne są dla osób na wózkach, czy dane kino albo restauracja są dostosowane do ich potrzeb.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE