PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory 2014, Beata Tokaj Krajowe Biuro Wyborcze: Jeśli test wykaże błędy głosy będą liczone bez użycia systemu

  • PAP    25 listopada 2014 - 13:41
Wybory 2014, Beata Tokaj Krajowe Biuro Wyborcze: Jeśli test wykaże błędy głosy będą liczone bez użycia systemu

- Wynik środowego testu systemu informatycznego przesądzi o tym, czy będzie on wykorzystany w II turze wyborów samorządowych - powiedziała Beata Tokaj z Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli test wykaże błędy, zapewne będzie decyzja o liczeniu głosów bez użycia systemu - dodała.
- Test musi wyjść idealnie, aby była podjęta decyzja o wykorzystaniu systemu informatycznego. Ale jest to decyzja Państwowej Komisji Wyborczej, która zostanie podjęta w środę po przeprowadzeniu testu - powiedziała Tokaj, która jest dyrektorem prawnym i organizacji wyborów w KBW. Zaznaczyła, że jeśli test wykaże błędy lub błędy pojawią się dopiero w dniu wyborów, zapewne będzie decyzja o liczeniu głosów bez użycia systemu. Decyzję PKW ma podjąć na posiedzeniu w środę wieczorem - dodała.

Szef zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w KBW Romuald Drapiński powiedział, że jutro testowane będzie oprogramowanie i poprawność wydruków przed II turą wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Do systemu informatycznego będą się logować komisje, które wezmą udział w II turze wyborów. Jak wyjaśnił Drapiński, podczas symulacji odbędą się te czynności, które komisje będą przeprowadzać w dniu wyborów: logowanie do kalkulatora wyborczego, wpisywanie wyników, przesyłanie ich do komisji terytorialnych, druk protokołów.

Czytaj też:  KBW przetestuje system informatyczny przed II turą wyborów

Test odbędzie się w godzinach 12-14. Drapiński zaznaczył, że w II turze głosowania obciążenie systemu będzie mniejsze niż 16 listopada, gdyż weźmie w niej udział jedna trzecia jednostek samorządu terytorialnego, a protokół z wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest najmniejszym z czterech, które trzeba było wówczas wydrukować. - We wtorek odbywają się testy wewnętrzne sprawdzające system informatyczny - powiedział Drapiński.

II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada w 890 gminach. Wyborcy będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW (z funkcji odejdą po drugiej turze wyborów); jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki (z funkcji odejdzie po ogłoszeniu wyników II tury wyborów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zyga, 2014-11-25 17:50:34

    tylko liczenie ręczne daje możliwosc kontronli i okreslenie winy w przypadku popełnienia blędu i pózniejsze zweryfikowanie czy to byla celowa działalnosc itd Samo liczenie jest w komisjach proste jak kapelusz , natomiast wokregowych wojewodzkich i krajowych jeszcze prostsza tylko wieksze sumy trze...ba dodawac a poza tym byloby to bardziej czytelne dla wyborcow po umieszczeniu tych liczb w internecie wszystkie serwery itd to tylko sciema dla dla wyborcow żeby ich oszukac jak zwykle dotychczas.  rozwiń