PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybrano operatora lubelskiej sieci szerokopasmowego internetu

 • PAP    13 maja 2015 - 18:48
Wybrano operatora lubelskiej sieci szerokopasmowego internetu
W województwie lubelskim zbudowano ponad 98 proc. z planowanych prawie trzech tys. km tej sieci (Flickr/Ebayink)

Za zarządzanie i utrzymanie sieci szerokopasmowego internetu w woj. lubelskim odpowiedzialna będzie spółka Glenbrook Investments z Warszawy.
Umowę dotyczącą zarządzania i utrzymania sieci podpisali w środę w Lublinie przedstawiciele władz samorządowych woj. lubelskiego oraz spółki Glenbrook Investments z Warszawy, która została wybrana w drodze dialogu konkurencyjnego (tryb, w którym zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert).

Umowa ma charakter partnerstwa publiczno - prywatnego, została zawarta na 15 lat.

Firma Glenbrook Investments - jako operator infrastruktury sieci - zobowiązana będzie do dostarczenia, instalacji i uruchomienia urządzeń aktywnych w sieci szerokopasmowej. Następnie będzie odpowiedzialna za zarządzanie, eksploatację, utrzymanie sieci. Będzie też świadczyć, na zasadach komercyjnych, usługi hurtowe na rzecz operatorów sieci dostępowych, tzw. operatorów "ostatniej mili", którzy odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom.

Prezes zarządu spółki Glenbrook Investments Andrzej Dulka powiedział dziennikarzom, że w Lubelskiem powstaje najnowocześniejsza sieć telekomunikacyjna.

"My budujemy taką autostradę, a do każdej autostrady trzeba dojechać. Autostrada jest szerokopasmowa, przewodzi ogromne ilości informacji, bardzo szybko, w oparciu o najnowsze i najszybsze technologie. Myślę, że w Lubelskiem jest wielu przedsiębiorców, którzy chcą się podłączyć do tej autostrady" - dodał Dulka.

Spółka Glenbrook Investments powstała w oparciu o porozumienie trzech podmiotów. Są to: Alcatel-Lucent Polska (jednego z największych na świecie producentów systemów telekomunikacyjnych), Łączpol (spółki zajmującej się budową i utrzymaniem sieci telekomunikacyjnych) oraz Pomorskiego Centrum Przetwarzania Danych (operatora telekomunikacyjnego zarządzającego jednym z najnowocześniejszych centrów kolokacyjnych w Polsce).

Internet dla Polski Wschodniej

Regionalna sieć szerokopasmowa jest własnością województwa Lubelskiego, Glenbrook Investments będzie do płacić mu czynsz - rocznie 1,3 mln zł plus 0,25 proc. przychodu spółki.

Projekt budowy sieci szerokopasmowej, oprócz Lubelskiego, obejmuje też województwa Polski Wschodniej: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Ma ułatwić dostęp do internetu instytucjom publicznym, przedsiębiorcom i osobom prywatnym.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że Lubelskie jest liderem w realizacji tego projektu, na terenie województwa wybudowano już ponad 98 proc. z planowanych prawie 3 tys. km sieci szerokopasmowej; zostało do wybudowania niespełna 40 km.

"To pierwsza umowa zawarta przez samorząd województwa z operatorem infrastruktury. Praca była żmudna, ale mamy tę radość, że inne województwa mogą się wzorować na tej procedurze, którą my przeprowadziliśmy z naszym zespołem" - powiedział.

Większość gmin z internetem

W Lubelskiem sieć szkieletowa ma mieć długość 2908 km i będzie przebiegać przez 198 gmin, czyli prawie wszystkie w regionie. Zakończono już budowę wszystkich węzłów (298 dystrybucyjnych oraz 14 szkieletowych), które powstały głównie na terenach, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu a inwestorzy prywatni nie planują budowy takiej sieci w najbliższych latach.

Wszystkie prace budowlane w Lubelskiem mają być wykonane do końca sierpnia. Centrum zarządzania siecią ulokowano w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych regionu. Władze województwa spodziewają się że ta technologicznie na najwyższym poziomie sieć szerokopasmowa będzie służyć rozwojowi cywilizacyjnemu, ale też przyciągnie inwestorów np. z sektora usług i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Projekt przewiduje również przeprowadzenie szkoleń z zakresu korzystania z komputera i internetu dla ok. dwóch tysięcy osób w wieku powyżej 45 lat. Dotychczas z takich szkoleń skorzystało ponad 1,4 tys. mieszkańców Lubelszczyzny.

Budowa sieci szerokopasmowej w Lubelskiem ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Chełmianin N, 2016-08-16 10:57:36

  CWANIAK CAP! Pismak Lubelszczyznę mieszkańcom wciska i pod artykułem nie podał swojego nazwiska. PAP-ie woj. Lubelszczyzna nie ma na mapie, a zatem sprawdź, to w historycznym atlasie, żeby głowina zmądrzała i poprawnie myślała. >>>>>>>...;>>>>> Wyjaśnienie naukowe i innych dobrze znasz, uczonych nie uznajesz, bo odchylenia masz, niewygodne wpisy cofasz i cwaniaczka grasz, no i trzeba jasno tu stwierdzić, iż bzika masz! Morał:chory PAP-ie, albo samorządowy capie, doucz się historii, bo głowina brednie chlapie! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)  rozwiń
 • wąskopasmowy, 2016-08-15 20:03:30

  Będzie tak, jak przy budowie autostrad było. Firmy budujące, będą niby polskie ale tak na prawdę z kapitałem zachodnim w statusie "generalnych" wykonawców. Zbudują, łykną unijne dotacje i jeszcze to co polski Rząd im dopłaci z naszych podatków a potem to wszystko (cały zysk) wywiozą do cie...płych krajów, czyli do zachodnich banków a podwykonawcy, tj. polskie firmy, nie doczekają się na zapłatę i będą składać sądowe roszczenia do Rządu. Tak było, kiedy to Regionalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Białymstoku, za całość budowy zapłaciła złodziejom, czyli "generalnym wykonawcom" a pominęła oczywiście podwykonawców, czyli, faktycznych budowniczych autostrad. W sumie, kilkaset milionów + unijne dotacje, pojechały na zachód a właściciele firm podwykonawczych, rwali sobie włosy z głowy i bankrutowali. Ale wtedy, to jeszcze "rządził" Tusk. Co teraz zrobi Pani Szydło - zobaczymy, jak dobrze pójdzie.  rozwiń
 • okradziony z obrębu Gminy, 2016-08-15 18:17:46

  Gmina Chełm powiat chełmski woj Lubelskie ul.Zielona w maju 2015roku położono sieć światłowodową(szerokopasmową) po prywatnych gruntach wbrew woli właścicieli gruntów,, z uwagi na powyższe prace nie zgadliśmy się na zainstalowanie urządzeń na gruntach prywatnych po czym, ściągnęli ciężki sprzęt wyko...nali sieć bez wykopów lecz przewiertem pod Naszymi działkami. Pytanie co mamy robić z tymi przestępcami, Starostwem Powiatowym w Chełmie i złodziejską kliką Gminą Chełm ich geodetami mistrzami przekrętów na gruntach po słynnej aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B" budowlane, gdzie właściciele gruntów nawet niebyli stronami postępowania.  rozwiń