PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyposażono 17 ośrodków alarmowych

  • GK    14 grudnia 2011 - 12:07
Wyposażono 17 ośrodków alarmowych

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA wdrożyło System Informatyczny Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego we wszystkich 17 ośrodkach regionalnych.
Uruchamiając w ostatnim czasie cztery ostatnie lokalizacje w Opolu, Katowicach, Łodzi i Warszawie, dostarczono infrastrukturę sprzętową i aplikacyjną na potrzeby uruchomienia pierwszego etapu wdrażania Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Polsce, tj. przyjmowania zgłoszeń alarmowych z obszaru miasta wojewódzkiego przez Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego.

Teraz, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, decyzje o przejęciu kierowania alarmowego przez poszczególne ośrodki podejmą wojewodowie, którzy jako organizatorzy Systemu Powiadamiania Ratunkowego na danym obszarze, odpowiadają za organizację pracy Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego w swoim województwie.

Zanim nastąpi faktyczne przełączenie połączeń alarmowych na ośrodki WCPR, konieczne będzie potwierdzenie sprawności wszystkich elementów złożonego organizmu, jakim jest WCPR, do przyjmowania zgłoszeń.

SI WCPR jest kluczowym produktem Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego. Oferuje operatorom i koordynatorom elektroniczne arkusze zgłoszeń, połączenia telefoniczne oraz szereg narzędzi ułatwiających zarządzanie zgłoszeniami na numery alarmowe. Stanowi również element systemu pozwalającego na szybką i niezawodną dystrybucję wywołań i danych pomiędzy służbami powołanymi do niesienia pomocy.

Jak informuje Centrum Projektów Informatycznych, SI WCPR pozwala na zwiększenie skuteczności alarmowania służb i podmiotów ratowniczych, a także usprawnienie przepływu informacji niezbędnej do zarządzania zasobami ratowniczymi.

Funkcjonalność koordynatora na poziomie województwa zapewni ponadto przegląd bieżącej sytuacji w zakresie przyjęcia zgłoszeń i statusów obsługi zdarzeń, monitorowanie ilości i typów zgłoszeń na obszarze województwa oraz wymiany informacji i dyspozycji z innymi ośrodkami powiadamiania ratunkowego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MarKas, 2011-12-15 10:40:49

    Moim zdaniem tworzenie takich centrów na poziomie województw jest nieporozumieniem chyba że będą one pełnić jedynie funkcje koordynacyjną mniejszych centrów na poziomie powiatów czy większych miast , które powinny stanowić podstawowa komórkę w strukturze CPR.