Wystawy o obozie koncentracyjnym online

Wystawy przygotowane przez dwa polskie państwowe muzea Auschwitz-Birkenau i Historii Polski znalazły się wśród 42 ekspozycji prezentowanych na internetowej platformie Google Cultural Institute. To międzynarodowy projekt, w którym obecnie uczestniczy 17 instytucji kulturalnych z całego świata.
Wystawy o obozie koncentracyjnym online

Trzy wystawy przygotowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski można od środy oglądać online. Wszystkie dotyczą Holokaustu i są dostępne w ramach internetowej platformy Google Cultural Institute. Kuratorzy wszystkich 42 dostępnych na platformie wystaw przedstawiają wybrane przez siebie historie prezentując m.in. archiwalne dokumenty, listy, rękopisy, zdjęcia i materiały filmowe - często publikowane w internecie po raz pierwszy.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zauważył, że tego typu internetowy projekt nie powinien być substytutem kontaktu z autentycznymi instytucjami muzealnymi czy dokumentami.

Czytaj też: Milion turystów w Muzeum Auschwitz-Birkenau

"Jest natomiast ważnym czynnikiem w pokazywaniu wielu elementów prawdy historycznej dotyczącej i tych dramatycznych, niezwykle smutnych, tragicznych kart historii jak również tych, z których jesteśmy dumni - powiedział. - To jest projekt, który buduje dostępność do ogromnego zasobu, nad którym pracujemy, i na który wydajemy publiczne pieniądze. Bez tego typu projektów ta praca nie miałaby właściwej miary, nie mogłaby być właściwie oceniona, doceniona i użytkowana".

Przygotowana przez Muzeum Historii Polski ekspozycja "Jan Karski bohater ludzkości" przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przedstawienia Aliantom informacji o Holokauście i sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej.

Ekspozycja powstała m.in. dzięki materiałom przygotowanym we współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Miasta Łodzi, Żydowskim Instytutem Historycznym, United States Holocaust Memorial Museum, Archiwum Instytutu Hoovera.

"Wystawa, którą pokazujemy na platformie jest po części adaptacją wystawy, którą już pokazywaliśmy w naszym muzeum. Dotychczas, jeśli w ogóle powstawały tego typu internetowe prezentacje wystaw, cała technologia tworzona była specjalnie dla danej wystawy. Oprócz kosztów kuratorskich trzeba było dodatkowo ponosić koszty oprogramowania, zatrudnienia informatyków czy promocji. Druga ważna kwestia dotycząca tej platformy to globalny zasięg oraz to, że twórcy zapewniają tłumaczenia na kilkanaście języków, dzięki czemu nasze materiały stają się dostępne praktycznie dla każdego na całym świecie" - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE