PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Dziewiętnastowieczny wrak zostanie przeniesiony

  • PAP/MN    12 października 2016 - 17:44
Zachodniopomorskie: Dziewiętnastowieczny wrak zostanie przeniesiony
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie otrzymał informacje o wraku leżącym na plaży w Międzywodziu w ubiegłym tygodniu. (fot. pixabay)

Wrak prawdopodobnie dziewiętnastowiecznej jednostki handlowej, którą morze wyrzuciło niedawno na plażę w Międzywodziu (Zachodniopomorskie), zostanie przeniesiony do • Kamienia Pomorskiego - poinformował w środę (12 października) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Być może wrak uda się przenieść z plaży w przyszłym tygodniu - powiedziała Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Jak zaznaczyła, operacja podniesienia i przewiezienia wraku nie będzie prosta. "Do przetransportowania są długie i ciężkie elementy. Trzeba zrobić to tak, aby w miejscu docelowym udało się złożyć wrak i żeby stanowił tam atrakcję turystyczną" - dodała Kubacka.

Wrak ma zostać przewieziony do mariny w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Według Kubackiej wrak to pozostałość dziewiętnastowiecznej żaglowej jednostki prawdopodobnie transportowej. Zachowała się jego stępka o długości około 10 metrów i czternastometrowe fragmenty burt.

Informacje o wraku leżącym pod wodą w okolicach Międzywodzia są znane od 20 lat, ale nie wiadomo dlaczego jednostka zatonęła - powiedziała Kubacka.

Jak dodała, zachowała się tylko przydenna część jednostki, a w niej i wokół nie odnaleziono żadnych przedmiotów, które mogłyby tłumaczyć jak doszło do zatonięcia. Jej zdaniem, jednostka mogła zatonąć w wyniku katastrofy, ale mogła także wejść na mieliznę, zostać porzucona, albo przyholowana w to miejsce.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Samorząd województwa stawia na nowe trasy rowerowe 

Z informacji urzędu wynika, że stan wraku pogorszył się od momentu, kiedy 20 lat temu sporządzono jego inwentaryzację; jednostka miała wtedy 27 metrów długości.

"W Świnoujściu pod wodą leży bardzo podobna jednostka do tej, którą morze wyrzuciło w Międzywodziu. Wyglądają tak, jakby były siostrzanymi statkami. Jednostka ze Świnoujścia jest jednak trochę lepiej zachowana" - powiedziała Kubacka.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie otrzymał informacje o wraku leżącym na plaży w Międzywodziu w ubiegłym tygodniu. Pozostałości jednostki znalazły się na plaży na skutek sztormu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.