PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Nie wychodząc z domu, załatwisz sprawę w urzędzie marszałkowskim i starostwie

  • MN    8 grudnia 2017 - 23:12
Zachodniopomorskie: Nie wychodząc z domu, załatwisz sprawę w urzędzie marszałkowskim i starostwie
Władze regionu liczą na unijne dofinansowanie. (fot. pixabay)

Uzyskanie decyzji, dostęp do map, planów zagospodarowania przestrzennego czy możliwość złożenia wniosku i uiszczenia opłaty - to tylko przykłady spraw, które w woj. zachodniopomorskim będzie można załatwić elektronicznie.
• Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego pracuje nad stworzeniem kompleksowego systemu e-usług, który obejmie nie tylko urząd i jego jednostki, ale także starostwa w całym regionie.

• W piątek (8 grudnia) podpisane zostało w Szczecinie porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim, który jest partnerem wiodącym, a powiatami, które zaangażują się w projekt.

• Przewidywany termin zakończenia projektu to 2021 r. Koszt całkowity to ponad 50 mln zł.

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przyznaje, że to projekt bardzo ambitny, ale i trudny, będący dużym wyzwaniem. - Zintegruje systemy informatyczne dotyczące informacji przestrzennych, co ułatwi pracę administracji, ale przede wszystkim każdemu, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną pozwoli w sposób łatwiejszy i komfortowy uzyskać tego typu dane. Jestem pewien, że dzięki temu zarówno urząd marszałkowski, jak i inne jednostki będą bardziej przystępne i przyjazne dla mieszkańców Pomorza Zachodniego - podkreślił marszałek Geblewicz.

Podpisy pod dokumentem złożyli Olgierd Geblewicz, członek zarządu Ryszard Mićko i starostowie powiatów oraz prezydenci miast na prawach powiatów. W piątek podpisy złożyli przedstawiciele Szczecina, Koszalina oraz powiatów: białogardzkiego, gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, polickiego, pyrzyckiego i wałeckiego. Dzień wcześniej porozumienie podpisał starosta powiatu szczecineckiego. Kolejne podpisy będą uzupełniane w najbliższym czasie. Swoje zaangażowanie w projekt zadeklarowały władze wszystkich powiatów regionu.

Czytaj też: Powstał pierwszy taki portal do konsultacji społecznych

Przedsięwzięcie zakłada zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do uruchomienia e-usług umożliwiających obsługę mieszkańców i przedsiębiorców Pomorza Zachodniego w zakresie spraw dotyczących procedur administracyjnych związanych z szeroko rozumianą gospodarką przestrzenną. Oznacza to dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenów i wielu innych zbiorów za pośrednictwem komputera.

Nie ruszając się z domu, będzie można załatwić część spraw w urzędzie marszałkowskim i starostwach powiatowych, przede wszystkim związanych z geodezją i kartografią. Ponadto Geoportal regionalny obejmie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (np. zajęcie pasa drogowego – imprezy, wyścigi, przemarsze) i Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej.

Starostwa powiatowe, które zaangażowały się w projekt, będą mogły zaoferować wiele usług w formie elektronicznej. To choćby wydanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków z możliwością opłacenia on-line.

Czytaj też: To już pewne. Meldunek przez internet od 2018 roku

Porozumienie między partnerami projektu, czyli województwem i powiatami, umożliwi złożenie wniosku do RPO. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy o dofinansowanie. Następnie województwo podpisze z każdym powiatem aneks regulujący szczegóły rzeczowe i finansowe. Kolejny krok to wyłonienie inżyniera kontraktu, przygotowanie dokumentacji przetargowej i wyłonienie wykonawców. Przewidywany termin zakończenia projektu to 2021 r.

Pieniądze unijne mogą pokryć nawet 85 proc. wydatków, które szacowane są na ponad 50 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.