PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaledwie 5 tys. szkół ma szybki internet. Ale to się ma zmienić

  • InfoWire.pl/AT    20 marca 2017 - 11:59
Zaledwie 5 tys. szkół ma szybki internet. Ale to się ma zmienić
Ogólnopolska Sieć Edukacyjn jest jedyną inicjatywą, która może przenieść dzieci w XXI w. (fot.pixabay.com)

Dzisiaj spośród blisko 30 tys. szkół podstawowych i średnich w Polsce tylko 5 tys. ma szybki internet. Pozostałe ponad 20 tys. szkół wymaga inwestycji niemalże od podstaw - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• Tylko ok. 15 proc. polskich szkół może korzystać z sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

• Dzięki planowanym inwestycjom finansowanym ze środków prywatnych wkrótce odsetek ten znacząco wzrośnie.

• Dla uczniów szybki internet oznacza lepszy dostęp do edukacji i większe możliwości kształcenia się.

- Dzisiaj spośród blisko 30 tys. szkół podstawowych i średnich w Polsce tylko 5 tys. ma szybki internet. Między nimi są takie, w przypadku których dociera on jedynie do sekretariatu lub gabinetu dyrektora albo do pracowni komputerowej i nie jest wykorzystywany w procesie edukacyjnym na terenie całej szkoły, we wszystkich pracowniach. Pozostałe ponad 20 tys. szkół wymaga inwestycji niemalże od podstaw – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Powstałe łącza staną się w przyszłości częścią Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – planowanej wirtualnej sieci wykorzystującej infrastrukturę szerokopasmową, mającej łączyć wszystkie szkoły w Polsce.

Czytaj też: Ponad 900 szkół z szybkim internetem

- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna z naszej perspektywy jest na dziś jedyną inicjatywą, która może przenieść dzieci w XXI w. – jest niezbędna, jeżeli chcemy mówić o nowoczesnej edukacji i nowoczesnym wychowaniu. Myślę, że w ślad za szybkim internetem pójdzie szereg produktów, które spowodują, że cyfryzacja stanie się faktem – stwierdza Tomasz Szopa, prezes Netii, jednego z operatorów telekomunikacyjnych budujących sieć szerokopasmową dla szkół.

Szybki internet to dla uczniów i nauczycieli dostęp do nowoczesnych narzędzi naukowych oraz nowych form kształcenia. To także wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z różnych rejonów Polski.

- Dzisiaj internet nie jest tylko przyjemnością czy fanaberią. To narzędzie pracy. Pomaga uczyć się i rozwijać. Daje dostęp do wiedzy, nauki, techniki i wszystkiego, co się dzieje na świecie. Przyczynia się do rozwoju każdego z nas - zauważa Zbigniew Jakubas, właściciel grupy kapitałowej Multico.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2017-03-20 21:18:46

    A co ze sprzętem do tego internetu? Szkoły mają najczęściej informatyczny złom. Ostatnie zakupy z kasy UE były bodaj w 2008 r, kupiono wtedy mnóstwo wysokiej klasy informatycznego złomu za ciężkie pieniądze /ponad 2 mld zł/. Ale to historia. No i kompetencje cyfrowe nauczycieli. Tu również jest dno.... Szczególnie z wykorzystaniem internetu do innych zajęć niż podstawy informatyki. Na informatyzacji szkól robiono gigantyczną kasę, ale mało kto patrzył na efekty.  rozwiń