PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamiast plastikowych dowodów karty elektroniczne

  • Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna    3 marca 2010 - 08:39
Zamiast plastikowych dowodów karty elektroniczne

Na 2011 rok zapowiada się kolejna zmiana dowodów osobistych. Zwykłe oświadczenie przed urzędnikiem ma zastąpić liczne załączniki i pliki dokumentów.
- W 2001 roku wymienialiśmy dowody książeczkowe na plastikowe. Dowody mają ważność dziesięcioletnią. I to jest powód, dla którego zmieniamy formę, a nie wymogi UE - informuje Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Nowe dowody, w odróżnieniu od plastikowych, będą wydawane bezpłatnie, a kosztami ich wprowadzenia zostaną obciążone instytucje, w których będą wymagane.

Państwo nakazuje każdemu z nas posiadanie dowodu. Jeśli przychodzimy po paszport, to jest to tylko nasza wola, gdyż nie ma obowiązku jego posiadania. Natomiast posiadanie dowodu jest obowiązkowe, dlatego za paszport płacimy, a dowód osobisty otrzymujemy - mówi Miller.

Zmieni się zarówno wygląd dokumentów tożsamości, jak też sposób ich funkcjonowania. Nowy dowód będzie funkcjonował na zasadach podobnych do działania kart płatniczych, będzie też można korzystać z niego na odległość.

- Generalnie nie lubimy chodzić do urzędu, wobec tego powinniśmy korzystać z możliwości techniki i załatwiać sprawy urzędowe bez udawania się do urzędu. Co jest cechą karty płatniczej? W tej karcie jest elektronicznie zapisane, do kogo należy. W dowodzie osobistym będzie podobnie. Dzięki zakodowanej elektronicznej dowód osobisty, po włożeniu do odpowiedniego czytnika, potwierdzi moją tożsamość – tłumaczy minister.

- Obywatel bez odwiedzin załatwi wiele spraw, nie tylko w urzędach. Uprości też składanie np. zeznań podatkowych. Obecnie podpisem deklaracji podatkowej jest podanie wysokości dochodu z poprzedniego roku. Inaczej mówiąc, zastąpiono nieistniejący dowód osobisty – pewną sztuczką, znajomością informacji, której oprócz nas prawie nikt nie zna. Teraz nie trzeba będzie się odwoływać do żadnych trików, gdyż można będzie się podpisać swoim dowodem – mówi.

Nowoczesny sposób komunikacji z urzędem, jaki pociągnie za sobą wprowadzenie elektronicznych dowodów tożsamości nie oznacza jednak likwidacji urzędów takich, jakie dziś znamy. Ministerstwo pozostawi obywatelom możliwość dogodnego dla nich korzystania z usług urzędu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.