PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapłąć kartą w urzędzie jak w sklepie. Ministerstwo chce wzmocnić płatności bezgotówkowe

  • pt    12 czerwca 2017 - 14:09
Zapłąć kartą w urzędzie jak w sklepie. Ministerstwo chce wzmocnić płatności bezgotówkowe
Celem programu będzie wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali w swoich placówkach opłat bezgotówkowo (fot. Fotolia)

Porozumienie w sprawie współpracy i uruchomienia Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, a także powołania fundacji Polska Bezgotówkowa zostało podpisane pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, Związkiem Banków Polskich, przedstawicielami Visa i Mastercard.
• Organizacje płatnicze, banki - wydawcy kart, agenci rozliczeniowi, a także Związek Banków Polskich uruchomią Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

• Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy – zapowiada Ministerstwo Rozwoju.

• Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa.

 - W Polsce nie będzie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach bez szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych płatności. Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych - mówi wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Do końca 2017 roku płatności bezgotówkowe mają być dostępne także w każdym urzędzie. Pilotaż w tej sprawie ma być uruchomiony w sierpniu. W 200 gminach będzie terminal, gdzie klient będzie mógł dokonać płatności bezgotówkowych.

Aby przyspieszyć wzrost sieci urządzeń i ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności elektronicznych podmioty polskiego rynku finansowego tj. organizacje płatnicze, banki - wydawcy kart, agenci rozliczeniowi, wiodący na polskim rynku pod względem płatności bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a także Związek Banków Polskich uruchomią Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

Celem programu będzie wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali w swoich placówkach opłat bezgotówkowo, w uruchomieniu terminala oraz pokrycie opłat transakcyjnych.

Jak podkreśla MR poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Pomimo ciągłego wzrostu na rynku, cały czas wielu przedsiębiorców nie posiada terminala płatniczego, a klienci dokonując zakupów, nie zawsze mogą zrealizować płatność bezgotówkowo.

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 20%.

Przykładowe dane o kartach płatniczych wskazują wzrost wszystkich płatności bezgotówkowych:

* obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 36,9 mln kart płatniczych;

* liczba transakcji rośnie z roku na rok, a w II półroczu 2016 r. przeprowadzono ponad 2,1 miliarda transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych.

Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., sześć lat później liczba ta wynosiła już 530,9 tys., co oznacza wzrost o ponad 100 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.