PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarejestrują kredyty i wpłaty w internecie

  • GK    28 czerwca 2011 - 09:29
Zarejestrują kredyty i wpłaty w internecie

Komitety wyborcze będą musiały rejestrować na stronach internetowych zaciągnięte kredyty i wpłaty. Wzory rejestrów określa rozporządzenie ministra finansów, które zacznie obowiązywać 1 sierpnia.
Obowiązek rejestrowania zaciągniętych kredytów przez komitety wyborcze wprowadza art. 140 Kodeksu wyborczego.

Według niego komitet musi prowadzić rejestry zaciągniętych kredytów, zawierające nazwę banku udzielającego kredytu i wszystkie istotne warunki jego uzyskania, w szczególności: datę udzielenia, jego wysokość, oprocentowanie oraz zobowiązania poręczycieli i termin spłaty zadłużenia.

Kodeks nakłada na komitety także przymus rejestrowania wpłat o wartości przekraczającej (od jednej osoby) kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę ze wskazaniem imienia, nazwiska oraz miejscowości zamieszkania darczyńcy.

Umieszczone na stronie internetowej rejestry muszą być aktualizowane tak, aby informacje o kredytach i wpłatach ujawniane były w terminie 7 dni od dnia udzielenia kredytu lub dokonania wpłaty.

Obowiązek nie dotyczy komitetów wyborczych, które zgłaszają kandydata lub kandydatów wyłącznie do rady gminy lub rady powiatu.

Rozporządzenie ministra finansów zaleca, aby rejestr kredytów i rejestr wpłat umieszczony był na stronie internetowej tak, aby był dostępny za pomocą bezpośredniego odnośnika z głównej strony internetowej komitetu wyborczego, umieszczonego w menu głównym lub w prawym górnym rogu.

Odnośniki powinny być oznaczane odpowiednio „Rejestr kredytów” lub „Rejestr wpłat”. Mają być prezentowane w formie odrębnych plików w formacie PDF generowanych w sposób umożliwiający niezwłoczny odczyt, przeszukiwanie oraz wydruk całości lub części zapisanych tam danych.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 sierpnia 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.